12.7 C
Ankara
Cumartesi, Şubat 27, 2021

Üç GDO ürünün ithalatına onay

Okumalısınız!

İsviçreli Hero Group, Baby Gourmet’yi satın aldı

Türkiye’de Hero Baby markasının sahibi olan İsviçreli Hero Group, Kanadalı organik bebek maması ve atıştırmalık markası Baby Gourmet'yi satın aldığını duyurdu.

TÜRK-İŞ: Hayat pahalılığı enflasyon artışıyla dayanılmaz noktada…

TÜRK-İŞ’in Şubat 2021 Açlık ve Yoksulluk Sınırı araştırmasında; dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2.718,89 TL olarak belirlendi. Araştırmada, gıda harcamasının genel fiyat artışının üzerinde olmasının “yaşanan enflasyonu” daha da katlanmaz duruma getirdiği vurgulandı.

TÜİK’ten akıllarda soru işareti bırakan kırmızı et istatistikleri duyurusu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2020 yılı Kırmızı Et Üretim İstatistikleri bültenini yayınlamayı ileri bir tarihe ertelediğini duyurdu. TÜİK’ten yapılan açıklamada, istatistiklerin yayınlanacağı tarih de belirtilmedi.
Metin Ertunçhttp://www.yasamicingida.com
Gıda, yaşamdır! Yaşamınız söz konusu olduğunda efsaneleri bir kenara bırakın!

Tarım ve Orman Bakanlığı, hayvan yemlerinde kullanılmak üzere genetiği değiştirilmiş (GDO) 2 soya ve 1 mısır çeşidinin ithalatına onay verdi.

Tarım ve Orman Bakanlığının (4,5,6,7,8,9 nolu) Biyogüvenlik Kararları, 23 Ocak 2021 Tarihli ve 31373 Sayılı Resmi Gazetede yayımlandı. Yayımlanan kararlara göre, hayvan yemlerinde kullanılmak üzere genetiği değiştirilmiş (GDO) 2 soya ve 1 mısır çeşidinin ithalatına onay verilirken, 10 yıllık kullanım süresi dolan 3 GDO soya çeşidinin izinleri iptal edildi.

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği’nin (BESD-BİR) başvurularını değerlendiren Bilimsel Risk Değerlendirme Komitesi ve Sosyo Ekonomik Değerlendirme Komitesi; genetiği değiştirilmiş (GDO) 2 soya (FG72 ve 305423) ve 1 mısır (MON87427) çeşidinin ithalatına onay verdi. Onay, ithalatı yapılacak GDO ürünlerin hayvan yemi ya da hayvan yemi hammaddesi olarak kullanılması şartıyla 10 yıl süreyle geçerli olacak.

Bununla birlikte Bilimsel Risk Değerlendirme Komitesi ve Sosyo Ekonomik Değerlendirme Komitesi; Türkiye Yem Sanayicileri Birliği Derneğinin 2011 yılında yaptığı başvuru sonrasında ithalatına ve kullanımına izin verdiği A2704-12, MONO40-3-2 ve MON 897878 isimli 3 ayrı GDO soya ürününün izinlerini, 10 yıllık kullanım süresi dolması nedeniyle iptal etti.

Son Haberler

İsviçreli Hero Group, Baby Gourmet’yi satın aldı

Türkiye’de Hero Baby markasının sahibi olan İsviçreli Hero Group, Kanadalı organik bebek maması ve atıştırmalık markası Baby Gourmet'yi satın aldığını duyurdu.