Sanayiye arz edilecek çiğ sütte yeni düzenleme

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan Çiğ İnek Sütünün Sınıflandırılmasına İlişkin Tebliğ, Resmi Gazete’de yayımlandı. Tebliğe göre çiğ inek sütü, protein ve yağ değerlerine göre 3 sınıfa ayrılıyor.

Sözleşmeli usulde sanayiye arz edilecek çiğ inek sütünün, bileşimindeki yağ ve protein değerlerine göre sınıflandırılması sağlanarak çiğ süt üretiminde kalitenin artırılmasını ve üretici gelirlerinin yükseltilmesi ile süt ürünleri üretiminde verimliliğin sağlanmasına ilişkin usul ve esasları düzenleyen “Çiğ İnek Sütünün Sınıflandırılmasına İlişkin Tebliğ”, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Tebliğ kapsamındaki sınıflandırılmaya tabi tutulan çiğ inek sütünün; Hayvansal Gıdalar İçin Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği, Türk Gıda Kodeksi Hayvansal Gıdalarda Bulunabilecek Farmakolojik Aktif Maddelerin Sınıflandırılması ve Maksimum Kalıntı Limitleri Yönetmeliği ve Türk Gıda Kodeksi Bulaşanlar Yönetmeliği hükümlerine uygun olması gerekiyor.  

25 Ocak 2020 tarih ve 31019 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan tebliğe göre, sanayiye arz edilecek çiğ inek sütü, protein ve yağ değerlerine göre A, B ve C olmak üzere 3 sınıfa ayrılıyor. Sınıf tespitinde, yağ ve protein oranlarının aynı anda sağlanması zorunlu kılınan tebliğde, bunun sağlanamadığı durumlarda, düşük olan değerin yer aldığı sınıfa göre sınıflandırılacağı belirtiliyor.

Çiğ inek sütü, protein ve yağ değerlerine göre yukarıda yer alan tablodaki gibi sınıflandırılacak.

Sözleşmeli usulde sanayiye arz edilen çiğ inek sütünün bileşimine göre sınıflandırılması ile ilgili iş ve işlemler Yönetmelik hükümlerince yürütülecek.  

Tebliğ, 2020-2021 yıllarında Çanakkale, Burdur ve Aksaray illerinde, 2022 yılından itibaren ise tüm illerde uygulanacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın