Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'nun Şanlıurfa'da düzenlediği 'IPARD-II 3. Çağrı İlan Tanıtım Programı'nda konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, “Kırsal kalkınma olmadan ülkede kalkınma olmaz. Öyleyse kırsalı kalkındıracaksınız. Kırsalda istihdamın önünü açacaksınız, kırsalda aydın geleceklerin önünü açacaksınız.” dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlığının, Ziraat Bankası ile hazırladığı proje ile küçük ve orta ölçekli işletmelere düve alımı için 5 milyar TL kullandıracaklarını açıkladı.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun Şanlıurfa’da düzenlediği ‘IPARD-II 3. Çağrı İlan Tanıtım Programı’nda konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, “Kırsal kalkınma olmadan ülkede kalkınma olmaz. Öyleyse kırsalı kalkındıracaksınız. Kırsalda istihdamın önünü açacaksınız, kırsalda aydın geleceklerin önünü açacaksınız.” dedi.

IPARD 2 döneminde kadın çiftçilere ve girişimcilere yönelik pozitif ayrımcılık yapacaklarını söyleyen Fakıbaba, TKDK 3.çağrı döneminde ilk kez birçok yatırımcıya kolaylık sağlayacak yatırımları hayata geçirdiklerini ifade etti.

Fakıbaba, küçük işletmelere ücretsiz proje hazırlama imkânı sağlayacaklarını vurgulayarak: “Kırsal, turizm, yenilenebilir enerji, makina departmanları, arıcılık ve tıbbi aromatik ürün yetiştiriciliği konularında ise 500 bin Euro’ya kadar olan yatırımlara yüzde 65’e kadar hibe vereceğiz.

Hayvancılık işletme şirketleri ile yumurtacılık işletmecileri 1 milyon Euro’ya kadar olan yatırımlarına yüzde 70’a varan oranlarda hibe sağlayacağız.” şeklinde konuştu.

Bakanlığın, 5 milyar Euro hibe programı olduğunu belirten Fakıbaba, Ziraat Bankası ile çok büyük anlaşmalar yaptıklarını ve hemen devreye gireceğini kaydetti. Fakıbaba; “Ziraat Bankası ile yaptığımız proje ile küçük ve orta ölçekli işletmelere düve alımı için 5 milyar TL kullandıracağız. Her zaman diyorum, Türkiye bu et ithalatını kabul eden veya hak eden bir ülke değildir. Bakın, belli bir süre geçtikten sonra Türkiye hep ihraç edecektir.” dedi.

40 yaşın altındaki genç yatırımcılara et ve süt sektöründe aldığı hibeye ilave yüzde 5 hibe daha verdiklerini hatırlatan Fakıbaba, Bakanlık olarak küçükbaş hayvancılık konusunda da ciddi projeleri olduğunu ve küçükbaş hayvan sayısını da arttıracaklarını ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz