1 Mayıs 2019'tan geçerli olmak üzere "Soğutulmuş Çiğ Sütün" tavsiye fiyatı litre başı 2 TL olarak belirlendi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 1 Mayıs 2019’tan geçerli olmak üzere “Soğutulmuş Çiğ Sütün” tavsiye fiyatının litre başı 2 TL olarak belirlendiğini açıkladı.

Çiğ süt referans fiyatının belirlenmesi amacıyla Ankara’da gerçekleştirilen Ulusal Süt Konseyi toplantısının ardından yazılı açıklama yayınlayan Bakan Pakdemirli, 1 Mayıs 2019’tan geçerli olmak üzere “Soğutulmuş Çiğ Sütün” tavsiye fiyatının litre başı 2 TL olarak belirlendiğini açıkladı.

Ulusal Süt Konseyi’nin çiğ sütün tavsiye fiyatını 2018 yılı Temmuz ayında Litre başı 1,70 TL; geçen süreç içerisinde de Bakanlığının, üretimde sürdürülebilirlik ile arz/talep dengesinin sağlanması için süt destek primi fiyatlarını 2018 yılı son dört ayında 15 Krş, 2019 yılı Ocak Şubat Mart ve Nisan dönemi için ise 25 Krş olarak belirlediğini hatırlatan Pakdemirli,

“Bu kapsamda Ulusal Süt Konseyi üretim maliyetlerini göz önünde bulundurarak, 
1 Mayıs 2019’tan geçerli olmak üzere “Soğutulmuş Çiğ Sütün” tavsiye fiyatını litre başı 2 TL olarak belirlemiştir.

Bu sürece katkı yapan, üreticilerimize, örgütlerimizin başkanlarına ve yönetimlerine teşekkür ediyorum.

Açıklanan süt tavsiye fiyatı, 1 milyon 200 bin işletmemize, üreticimize hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Pakdemirli’nin açıklamasında, çiğ süt destek primi fiyatlarına ilişkin bir bilgi ise yer almadı.

Ulusal Süt Konseyinden yapılan duyuruda da soğutulmuş çiğ süt tavsiye fiyatının; %3,6 yağlı ve %3,2 proteinli çiğ süt için 1 Mayıs 2019 – 31 Aralık 2019 tarihlerinde 2,00 TL/Lt olarak belirlendiği bildirildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın