Aydemir: ”Tarım Bakanlığını süt üreticilerine sahip çıkmaya çağırıyoruz”

0
1016
Aydemir: ”Tarım Bakanlığını süt üreticilerine sahip çıkmaya çağırıyoruz”

2020’nin son üç ayı için litresi 40 kuruş olarak saptanan destek priminin ne zaman ödeneceğinin belirsizliğini halen koruduğunu söyleyen DEVA Partisi Sektörel Politikalar Başkanı Birol Aydemir, Bakanlığı üreticiye sahip çıkmaya çağırdı.

DEVA Partisi Sektörel Politikalar Başkanı Birol Aydemir, Tarım ve Orman Bakanlığının süt üreticilerine 2020 yılı prim desteğini ödemek üzere acilen bir takvim oluşturması gerektiğini söyledi. Süt fiyatlarının, enflasyon endişelerinden dolayı litresi 2,30 TL’de sabit tutulduğunu ifade eden Aydemir, “2020’nin son üç ayı için litresi 40 kuruş olarak saptanan destek priminin ne zaman ödeneceği belirsizliğini halen koruyor. Günler üreticilerimizin emeği heba edilerek geçiyor. Yanlış para politikaları yüzünden oluşan enflasyonun faturası fedakar çiftçilerimize ödetiliyor. Teşvikleri, seçim takvimine göre belirleyen politikalardan derhal vazgeçilmelidir.” dedi.

Paramızın değer kaybetmesi, çiftçimizi zarara uğrattı

Hayvancılık sektörünün yüzde 75 gibi en büyük girdi kalemi olan yem fiyatlarındaki artışın son bir yılda yüzde 45’e dayandığına dikkat çeken Aydemir, “Yanlış para ve maliye politikaları devam ettikçe, paramız hızla değer kaybediyor. Büyük özveriyle ve neredeyse kâr etmeden üretime devam eden çiftçilerimiz, zarara uğramamak için çiğ süt fiyatlarının arttırılmasını bekliyor.” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here