Gaytancıoğlu: Türk tarımını bitirecek proje

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tarım Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı ve Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu: “Tarımda Milli Birlik Projesi’nde, AKP’nin 17 yıllık tarım politikasının başarısız olduğu, tarımın iflas ettiğinin itirafı var.”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tarım Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı ve Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Tarımda Milli Birlik Projesi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“Tarımda Milli Birlik Projesi’nde, AKP’nin 17 yıllık tarım politikasının başarısız olduğu, tarımın iflas ettiğinin itirafı var.” diyen Gaytancıoğlu, yerel seçimlerden önce gittiği her ilde, her mitingde tarımda bir başarı öyküsü yaratıldığını anlatan AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın söylediklerinin aksine, Tarımda Milli Birlik Projesi’nde mevcut tarım politikasının, uygulamaların çok sert bir dille eleştirildiğine dikkat çekti.

Gaytancıoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı değerlendirmede şu ifadeleri kullandı:

“AKP yıllardır üreten bir Türkiye tarımı yerine çöken bir Türkiye tarımına yönelik politikalar uyguladı. Şimdi de Tarımda Milli Birlik Projesi”nin uygulanacağını açıkladı.

Üreticinin yok sayıldığı bu proje ile Tarım ve Orman Bakanlığı taşra teşkilatı ile Tarım Kredi Kooperatifleri’nin birleştirilerek devlet tarafından kurulacak Milli Birlik Kooperatifi tarımdaki tasfiye sürecini kolaylaştıracak bir örgütlenme olacak.

Devlet eliyle kurulacak ve çiftçilerin ortak olması zorunlu kılınacak Milli Birlik Kooperatifi ve özel sektör işbirliği ile kurulacak Semerat Holding, tarımın tek patronu olacak. Yerli sermayenin yanı sıra uluslararası sermayenin de ortak olacağı Semerat Holding, devletin tarımsal KİT’lerine de sahip olacak.

Tarımda Milli Birlik Projesi’nde, AKP’nin 17 yıllık tarım politikasının başarısız olduğu, tarımın iflas ettiğinin itirafı var. Yerel seçimlerden önce gittiği her ilde, her mitingde tarımda bir başarı öyküsü yaratıldığını anlatan AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın söylediklerinin aksine, Tarımda Milli Birlik Projesi’nde mevcut tarım politikası, uygulamalar çok sert bir dille eleştiriliyor.

Deniliyor ki, “tarladan sofraya kadar uzanan ürün değer zincirlerinde yüzde 50’ye varan israf ve verimsizlikler yaşanmaktadır.”

Deniliyor ki; “Ölçek problemi nedeniyle tarımsal maliyetler oldukça yüksektir.”

Deniliyor ki; ” Plansızlık ve yetersiz veri nedeniyle gıda fiyatlarında suni dalgalanmalar ve fiyat artışları yaşanmaktadır.”

Deniliyor ki; “Değer zinciri kopuktur. Katma değer hakkaniyetli dağıtılmamaktadır.”

Deniliyor ki; uygulanan yanlış politikalar sonucunda “Yönetilemeyen, planlanamayan çok parçalı ekosistem var.”

Hayvancılıkta yem fiyatlarının, hububatta tohum maliyetlerinin spekülasyonla yükseltildiğine vurgu yapılıyor.

Pamukta çırçır aşamasındaki verimsizlikten söz ediliyor.

Patates ve soğanda plansızlık kaynaklı sorunlar ve spekülasyonlar olduğu anlatılıyor.

Yönetilemeyen ve planlanamayan çok parçalı bir ekosisteme dikkat çekilerek, koordinasyon, veri akışı, planlama, kontrol ve fiyat istikrarının sağlanamadığına işaret ediliyor.

Kısacası, AKP’nin uyguladığı yanlış politika sonucu tarımın iflas ettiği itiraf ediliyor. Bu başarısızlık Tarımda Milli Birlik Projesi’ne gerekçe yapılıyor.

Yani “biz bugüne kadar bu yanlışları yaptık. Ama Tarımda Milli Birlik Projesi kapsamında kurulacak bir kooperatif ve özel sektör ortaklığıyla kurulacak holdingle tarımı kurtaracağız” deniliyor. Böyle bir şey mümkün değil. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın açıklamalarına bakılırsa bugüne kadar yapılanlar yalan ve yanlıştı. Bundan sonrası yalın sistem olacak. Bunun adı da “Türk Tipi Tarım ve Orman Yönetim Sistemi” olacak.

Tarımda Milli Birlik Projesi’ne bakıldığında öne çıkan 4 önemli başlık var.

1. Tarım politikaları bugüne kadar çok başarısız oldu. Bu nedenle temel bir politika değişikliğine gidilerek daha önce hiç dillendirilmeyen ve sektörde pek bilinmeyen “Yalın Sistem’e geçilecek.
2.Tarım ve Orman Bakanlığı taşra teşkilatı Tarım Kredi Kooperatifleri ile birleştirilerek Tarımda Milli Birlik Kooperatifi kurulacak.
3. Milli Birlik Kooperatifi’nin yüzde 35, Toprak Mahsulleri Ofisi, Atatürk Orman Çiftliği, ÇAYKUR, Türk Şeker gibi tarımsal KİT(Kamu İktisadi Teşekkülü)’lerin yüzde 15 ve yerli ve yabancı firmaların %50 sermayeye sahip olacağı Semerat Holding kurulacak. Tarımsal KİT’ler aynı zamanda bu holdingin iştiraki yapılacak.
4. Tarımda Milli Birlik Projesi’nde üretici, çiftçi adeta yok sayılıyor.
Proje uygulanırsa, Milli Birlik Kooperatifi tarımsal üretimi, girdi temini, ithalat gibi konularda görev yapacak.

Sanayi ve perakende konusunda çalışmaları üstelenecek olan Semerat Holding, Varlık Fonu benzeri bir yapıya sahip olacak.

Ülker, Eti, Sütaş, Namet, Pınar, Unilever, TK Holding, Kastamonu Entegre, Migros, Borsa vb. şirketler bu Holding’in yüzde 50 ortağı olacak. Ülke tarımı bu şirketlere teslim edilecek. Bu şirketler arasında Unilever gibi uluslararası şirketler de olacak. Buna da Tarımda Milli Birlik denilecek? Bu nasıl millilik, nasıl birliktelik?

Özetle, Tarımda Milli Birlik Projesi enflasyonla mücadele programı kapsamında tasarlanan ama enflasyonu düşürmek bir yana ülke tarımını tümüyle yok edebilecek bir proje.”

Sahte fatura, fahiş kurbanlık fiyatları ve yeni Hal Yasası

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, nabza şerbet konuşmalarına devam ederken (Yeni Bakanlar için âdetten galiba!), Urfa'da, "kendinden önce yolsuzluk yapıldığını" söyleyiverdi.Her...

Erken seçim üzerine düşüncelerim

İkinci İstanbul seçiminin sonuçlarının alınmasından itibaren yine aynı nakaratı dinlemeye başladık: "Seçimler bitti. Önümüzde seçimsiz dört yıl var. Artık Türkiye'nin gerçek gündemine odaklanabiliriz." Peki, Türkiye'nin gerçek gündemi ne? S-400, F35, Suriye, İran ve Akdeniz'deki enerji kaynakları mücadelesini başlıca sorunlarımız olarak sayabilirim. Yine de hepsinin üzerinde ve bu sorunların da etkisi altında asıl gerçek gündemimiz "ekonomik kriz". Ekonomik krizler o kadar etkilidir ki bütün ülkelerde seçim sonuçlarının 1 numaralı belirleyicisidir. Aynı zamanda erken seçimlerin de 1 numaralı belirleyicisidir.

Verimlilik: Varlık içinde yokluk çekiyoruz

Dört mevsimi aynı anda yaşadığımız bir ülkemiz var; mümbit topraklarımız, ovalarımız, yaylalarımız, otlaklarımız, meralarımız var; dinamik genç bir nüfusumuz var; var ama ya ürettiğimizi yetiremiyoruz ya da gıdaya para yetiştiremiyoruz. Peki, bu iki temel sorunu nasıl halledeceğiz?

Başarılı Tedarik Zinciri Yönetimi ve Maliyetlerin Azaltılması!

Çevremize baktığımız da birçok firmanın maliyetleri azaltmak için çalıştığını görmekteyiz. Bunun nedeni tüketicilerin davranışları ve pazardaki değişimlerdir. Şirketler müşteri hizmetlerini iyileştirirken daha hızlı aksiyon...

Futbol Bankası mı, Ziraat Bankası mı?

Her ne kadar zaman içinde bankacılık hizmetlerinin alanı genişlemişse de ihtisas bankacılığı bütün dünyada önemini koruyor. Bizde ise her alana saldırmak gibi bir yol takip ediliyor. Özel bankalar hangi alanlarda iş yaparlar, nasıl yaparlar, bir noktaya kadar beni ilgilendirmiyor. Söz konusu devlet bankaları olduğunda ise hepimizin söz hakkı var.

E-Posta Aboneliği

Gelişmelerden haberdar olmak için Bizi Takip Edin.

Kavun hem serinletiyor hem de tok tutuyor

Kavun, lezzeti ve güzel kokusu sayesinde yaz aylarında en çok tüketilen meyvelerden biri olarak gösteriliyor. Bu özellikleri kavunu yaz sofralarının vazgeçilmezlerinden biri yapıyor ancak pek çok çeşidi bulunan kavun aynı zamanda birbirinden farklı vücut sistemlerine yararları ile öne çıkıyor. Göz sağlığının korunmasından kilo vermeye, doğurganlığın artırılmasından bağışıklık sistemini güçlendirmeye kadar pek çok işlevi bulunuyor.

Gebelikte mutlaka tüketilmesi gereken 6 gıda

Gebelikte daha çok protein ve kalsiyum ihtiyacı ortaya çıkar. Çünkü büyüyen bebeğinizin kemikleri ve dokuları için bunlar şarttır. Doğumsal bazı defektleri önlemek için ekstra folik asit ve kan hücrelerinin bebeğinize daha çok oksijen taşıması için ekstra demire ihtiyacınız olduğu gibi… Peki, hamilelikte nasıl beslenmeli?

Ekici Lezzet Hikâyeleri’nin ikinci kitabı çıktı

2017 yılında 60. Yılı dolayısıyla başlattığı Lezzet Hikayeleri yolculuğuna 2018 yılında Aydın, Balıkesir, Elazığ, Mersin, Samsun ve Sivas’la devam eden Ekici Peynir; bu illerde gizli kalmış lezzetleri Ekici Lezzet Hikayeleri kitabının ikincisinde topladı.
4,788BeğenenlerBeğen
430TakipçilerTakip Et
510TakipçilerTakip Et
İstanbul
parçalı az bulutlu
25.1 ° C
27.2 °
23.9 °
47 %
10.3kmh
40 %
Çar
24 °
Per
26 °
Cum
27 °
Cts
27 °
Paz
27 °