Gaytancıoğlu: Türk tarımını bitirecek proje

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tarım Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı ve Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu: “Tarımda Milli Birlik Projesi’nde, AKP’nin 17 yıllık tarım politikasının başarısız olduğu, tarımın iflas ettiğinin itirafı var.”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tarım Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı ve Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Tarımda Milli Birlik Projesi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“Tarımda Milli Birlik Projesi’nde, AKP’nin 17 yıllık tarım politikasının başarısız olduğu, tarımın iflas ettiğinin itirafı var.” diyen Gaytancıoğlu, yerel seçimlerden önce gittiği her ilde, her mitingde tarımda bir başarı öyküsü yaratıldığını anlatan AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın söylediklerinin aksine, Tarımda Milli Birlik Projesi’nde mevcut tarım politikasının, uygulamaların çok sert bir dille eleştirildiğine dikkat çekti.

Gaytancıoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı değerlendirmede şu ifadeleri kullandı:

“AKP yıllardır üreten bir Türkiye tarımı yerine çöken bir Türkiye tarımına yönelik politikalar uyguladı. Şimdi de Tarımda Milli Birlik Projesi”nin uygulanacağını açıkladı.

Üreticinin yok sayıldığı bu proje ile Tarım ve Orman Bakanlığı taşra teşkilatı ile Tarım Kredi Kooperatifleri’nin birleştirilerek devlet tarafından kurulacak Milli Birlik Kooperatifi tarımdaki tasfiye sürecini kolaylaştıracak bir örgütlenme olacak.

Devlet eliyle kurulacak ve çiftçilerin ortak olması zorunlu kılınacak Milli Birlik Kooperatifi ve özel sektör işbirliği ile kurulacak Semerat Holding, tarımın tek patronu olacak. Yerli sermayenin yanı sıra uluslararası sermayenin de ortak olacağı Semerat Holding, devletin tarımsal KİT’lerine de sahip olacak.

Tarımda Milli Birlik Projesi’nde, AKP’nin 17 yıllık tarım politikasının başarısız olduğu, tarımın iflas ettiğinin itirafı var. Yerel seçimlerden önce gittiği her ilde, her mitingde tarımda bir başarı öyküsü yaratıldığını anlatan AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın söylediklerinin aksine, Tarımda Milli Birlik Projesi’nde mevcut tarım politikası, uygulamalar çok sert bir dille eleştiriliyor.

Deniliyor ki, “tarladan sofraya kadar uzanan ürün değer zincirlerinde yüzde 50’ye varan israf ve verimsizlikler yaşanmaktadır.”

Deniliyor ki; “Ölçek problemi nedeniyle tarımsal maliyetler oldukça yüksektir.”

Deniliyor ki; ” Plansızlık ve yetersiz veri nedeniyle gıda fiyatlarında suni dalgalanmalar ve fiyat artışları yaşanmaktadır.”

Deniliyor ki; “Değer zinciri kopuktur. Katma değer hakkaniyetli dağıtılmamaktadır.”

Deniliyor ki; uygulanan yanlış politikalar sonucunda “Yönetilemeyen, planlanamayan çok parçalı ekosistem var.”

Hayvancılıkta yem fiyatlarının, hububatta tohum maliyetlerinin spekülasyonla yükseltildiğine vurgu yapılıyor.

Pamukta çırçır aşamasındaki verimsizlikten söz ediliyor.

Patates ve soğanda plansızlık kaynaklı sorunlar ve spekülasyonlar olduğu anlatılıyor.

Yönetilemeyen ve planlanamayan çok parçalı bir ekosisteme dikkat çekilerek, koordinasyon, veri akışı, planlama, kontrol ve fiyat istikrarının sağlanamadığına işaret ediliyor.

Kısacası, AKP’nin uyguladığı yanlış politika sonucu tarımın iflas ettiği itiraf ediliyor. Bu başarısızlık Tarımda Milli Birlik Projesi’ne gerekçe yapılıyor.

Yani “biz bugüne kadar bu yanlışları yaptık. Ama Tarımda Milli Birlik Projesi kapsamında kurulacak bir kooperatif ve özel sektör ortaklığıyla kurulacak holdingle tarımı kurtaracağız” deniliyor. Böyle bir şey mümkün değil. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın açıklamalarına bakılırsa bugüne kadar yapılanlar yalan ve yanlıştı. Bundan sonrası yalın sistem olacak. Bunun adı da “Türk Tipi Tarım ve Orman Yönetim Sistemi” olacak.

Tarımda Milli Birlik Projesi’ne bakıldığında öne çıkan 4 önemli başlık var.

1. Tarım politikaları bugüne kadar çok başarısız oldu. Bu nedenle temel bir politika değişikliğine gidilerek daha önce hiç dillendirilmeyen ve sektörde pek bilinmeyen “Yalın Sistem’e geçilecek.
2.Tarım ve Orman Bakanlığı taşra teşkilatı Tarım Kredi Kooperatifleri ile birleştirilerek Tarımda Milli Birlik Kooperatifi kurulacak.
3. Milli Birlik Kooperatifi’nin yüzde 35, Toprak Mahsulleri Ofisi, Atatürk Orman Çiftliği, ÇAYKUR, Türk Şeker gibi tarımsal KİT(Kamu İktisadi Teşekkülü)’lerin yüzde 15 ve yerli ve yabancı firmaların %50 sermayeye sahip olacağı Semerat Holding kurulacak. Tarımsal KİT’ler aynı zamanda bu holdingin iştiraki yapılacak.
4. Tarımda Milli Birlik Projesi’nde üretici, çiftçi adeta yok sayılıyor.
Proje uygulanırsa, Milli Birlik Kooperatifi tarımsal üretimi, girdi temini, ithalat gibi konularda görev yapacak.

Sanayi ve perakende konusunda çalışmaları üstelenecek olan Semerat Holding, Varlık Fonu benzeri bir yapıya sahip olacak.

Ülker, Eti, Sütaş, Namet, Pınar, Unilever, TK Holding, Kastamonu Entegre, Migros, Borsa vb. şirketler bu Holding’in yüzde 50 ortağı olacak. Ülke tarımı bu şirketlere teslim edilecek. Bu şirketler arasında Unilever gibi uluslararası şirketler de olacak. Buna da Tarımda Milli Birlik denilecek? Bu nasıl millilik, nasıl birliktelik?

Özetle, Tarımda Milli Birlik Projesi enflasyonla mücadele programı kapsamında tasarlanan ama enflasyonu düşürmek bir yana ülke tarımını tümüyle yok edebilecek bir proje.”

Kırmızı et sektörü “kırmızı alarm” veriyor!

2018 yılında çiftçiye 14,5 milyar liralık destekleme ödemesi yaptığını açıklayan Tarım Bakanlığı, sadece yılın ilk dokuz aylık döneminde yaptığı canlı hayvan ve et ithalatına 6,4 milyar liraya yakın ödeme yapmış. Bu rakam, çiftçiye bir yıl boyunca yapılan destekleme ödemesinin neredeyse yarısına denk geliyor. Ulusal Kırmızı Et Konseyi (UKON), yayınladığı son raporda, kırmızı et sektörüyle ilgili çarpıcı veriler paylaştı. Rapora göre, kırmızı et sektöründe ithalat, 2016 yılından bu yana katlanarak devam ediyor.

Ekonomik krizin sorumlusu süt üreticileri mi?

Siyasetçilerin önemli taktiklerindendir: Oy getirecek işleri davul zurnayla duyurur, yaparlar. O kadar abartırlar ki sanırsınız Dünya onlar sayesinde dönüyor. Oy kaybettirecek işleri ise toplumun dikkati başka çok önemli bir olaya çevriliyken fark ettirmeden yapmaya çalışırlar. Yine öyle oldu: Hepimiz, yüreğimiz ağzımızda, "Barış Pınarı Harekâtı" ile meşgulken yerel seçimler öncesinde çiğ süte yapılan prim zammı geçen hafta geri çekildi.

Canan Karatay’dan özür diliyorum

Bugün orta boy 30'luk yumurtayı ucuzluk marketlerinden birinden 18 TL'den aldım. Demek ki bunun bir de "küçük boy"u var. Normal bir insan orta boy yumurtanın ancak 4'ünü birden yerse vücudu için gerekli gıdayı alır diye tahmin ediyorum. Orta boy ve küçük boy yumurtaların boyutlarını tahmin edebilesiniz diye böyle yazıyorum. Bu vesileyle Canan Karatay Hanımefendi'den de özür diliyorum: "Günde 10 yumurta yiyebilirsiniz." dedi diye eleştiriyordum. Meğer bu günleri gördüğü için böyle söylüyormuş.

Etiketiniz temiz mi?

Günümüz tüketicileri gıda ve içecek ambalajlarının üzerinde yer alan bilgilere giderek daha çok dikkat ediyor, ancak yapılan tüketici araştırmalarına göre, birçok tüketici ürün etiketlerinde yer alan ve çok kalabalık olan bileşen listesinden ürünün ne olduğunu, kendileri için yararlı mı zararlı mı olduğunu anlayamadıklarını belirtiyor.

Gıda atıklarını azaltmak: Davranış değişikliği olmadan asla!

Tüketicilere gıda atıklarını azaltma konusunda büyük görev düşüyor. Toplu tüketim yerleri ve ev mutfaklarında yemek hazırlarken ziyan olan, tabaklarda kalan, buzdolabında veya açıkta uygun olmayan süreler bırakılarak bozulan yemeklerin hepsi atık yani ziyan oluyor.

E-Posta Aboneliği

Gelişmelerden haberdar olmak için Bizi Takip Edin.

Tarım Bakanlığı: Su sıkıntısı öngörülmüyor

Tarım ve Orman Bekir Pakdemirli, Türkiye'de barajlarda yeteri kadar su bulunduğunu ve içme suyunda herhangi bir sıkıntı öngörmediklerini açıkladı.

ZMO: Pansuman önlemlerle tarım sektörünün kalıcı sorunları çözülemez!

Ziraat Mühendisleri Odası, tarımsal faaliyette bulunan üreticilere verilen her türlü desteğin olumlu olduğunu, ancak bununla birlikte, tarım ve gıda sektörünün yapısal sorunlarına yönelik bütüncül önlemler alma yerine, alınan parçacı güncel önlemlerle sorunların çözümüne ilişkin bazı konu başlıklarında kamuoyunda ciddi kuşkular oluştuğuna dikkat çekti.

Koronavirüs, ekolojik dönüşüm için fırsat sunuyor

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği: “Koronavirüsün, insanlığa yaşattıklarıyla, doğa dostu üretim ve tüketim yöntemlerini benimseyerek, ekolojik yaşam alışkanlıklarının geliştirilmesi yönünde bir fırsat sunduğunu düşünüyoruz.”
4,813BeğenenlerBeğen
534TakipçilerTakip Et
640TakipçilerTakip Et
İstanbul
parçalı bulutlu
9.2 ° C
10.6 °
8 °
81 %
4.1kmh
75 %
Cts
10 °
Paz
10 °
Pts
15 °
Sal
15 °
Çar
9 °