Gaytancıoğlu: Türk tarımını bitirecek proje

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tarım Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı ve Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu: “Tarımda Milli Birlik Projesi’nde, AKP’nin 17 yıllık tarım politikasının başarısız olduğu, tarımın iflas ettiğinin itirafı var.”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tarım Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı ve Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Tarımda Milli Birlik Projesi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“Tarımda Milli Birlik Projesi’nde, AKP’nin 17 yıllık tarım politikasının başarısız olduğu, tarımın iflas ettiğinin itirafı var.” diyen Gaytancıoğlu, yerel seçimlerden önce gittiği her ilde, her mitingde tarımda bir başarı öyküsü yaratıldığını anlatan AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın söylediklerinin aksine, Tarımda Milli Birlik Projesi’nde mevcut tarım politikasının, uygulamaların çok sert bir dille eleştirildiğine dikkat çekti.

Gaytancıoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı değerlendirmede şu ifadeleri kullandı:

“AKP yıllardır üreten bir Türkiye tarımı yerine çöken bir Türkiye tarımına yönelik politikalar uyguladı. Şimdi de Tarımda Milli Birlik Projesi”nin uygulanacağını açıkladı.

Üreticinin yok sayıldığı bu proje ile Tarım ve Orman Bakanlığı taşra teşkilatı ile Tarım Kredi Kooperatifleri’nin birleştirilerek devlet tarafından kurulacak Milli Birlik Kooperatifi tarımdaki tasfiye sürecini kolaylaştıracak bir örgütlenme olacak.

Devlet eliyle kurulacak ve çiftçilerin ortak olması zorunlu kılınacak Milli Birlik Kooperatifi ve özel sektör işbirliği ile kurulacak Semerat Holding, tarımın tek patronu olacak. Yerli sermayenin yanı sıra uluslararası sermayenin de ortak olacağı Semerat Holding, devletin tarımsal KİT’lerine de sahip olacak.

Tarımda Milli Birlik Projesi’nde, AKP’nin 17 yıllık tarım politikasının başarısız olduğu, tarımın iflas ettiğinin itirafı var. Yerel seçimlerden önce gittiği her ilde, her mitingde tarımda bir başarı öyküsü yaratıldığını anlatan AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın söylediklerinin aksine, Tarımda Milli Birlik Projesi’nde mevcut tarım politikası, uygulamalar çok sert bir dille eleştiriliyor.

Deniliyor ki, “tarladan sofraya kadar uzanan ürün değer zincirlerinde yüzde 50’ye varan israf ve verimsizlikler yaşanmaktadır.”

Deniliyor ki; “Ölçek problemi nedeniyle tarımsal maliyetler oldukça yüksektir.”

Deniliyor ki; ” Plansızlık ve yetersiz veri nedeniyle gıda fiyatlarında suni dalgalanmalar ve fiyat artışları yaşanmaktadır.”

Deniliyor ki; “Değer zinciri kopuktur. Katma değer hakkaniyetli dağıtılmamaktadır.”

Deniliyor ki; uygulanan yanlış politikalar sonucunda “Yönetilemeyen, planlanamayan çok parçalı ekosistem var.”

Hayvancılıkta yem fiyatlarının, hububatta tohum maliyetlerinin spekülasyonla yükseltildiğine vurgu yapılıyor.

Pamukta çırçır aşamasındaki verimsizlikten söz ediliyor.

Patates ve soğanda plansızlık kaynaklı sorunlar ve spekülasyonlar olduğu anlatılıyor.

Yönetilemeyen ve planlanamayan çok parçalı bir ekosisteme dikkat çekilerek, koordinasyon, veri akışı, planlama, kontrol ve fiyat istikrarının sağlanamadığına işaret ediliyor.

Kısacası, AKP’nin uyguladığı yanlış politika sonucu tarımın iflas ettiği itiraf ediliyor. Bu başarısızlık Tarımda Milli Birlik Projesi’ne gerekçe yapılıyor.

Yani “biz bugüne kadar bu yanlışları yaptık. Ama Tarımda Milli Birlik Projesi kapsamında kurulacak bir kooperatif ve özel sektör ortaklığıyla kurulacak holdingle tarımı kurtaracağız” deniliyor. Böyle bir şey mümkün değil. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın açıklamalarına bakılırsa bugüne kadar yapılanlar yalan ve yanlıştı. Bundan sonrası yalın sistem olacak. Bunun adı da “Türk Tipi Tarım ve Orman Yönetim Sistemi” olacak.

Tarımda Milli Birlik Projesi’ne bakıldığında öne çıkan 4 önemli başlık var.

1. Tarım politikaları bugüne kadar çok başarısız oldu. Bu nedenle temel bir politika değişikliğine gidilerek daha önce hiç dillendirilmeyen ve sektörde pek bilinmeyen “Yalın Sistem’e geçilecek.
2.Tarım ve Orman Bakanlığı taşra teşkilatı Tarım Kredi Kooperatifleri ile birleştirilerek Tarımda Milli Birlik Kooperatifi kurulacak.
3. Milli Birlik Kooperatifi’nin yüzde 35, Toprak Mahsulleri Ofisi, Atatürk Orman Çiftliği, ÇAYKUR, Türk Şeker gibi tarımsal KİT(Kamu İktisadi Teşekkülü)’lerin yüzde 15 ve yerli ve yabancı firmaların %50 sermayeye sahip olacağı Semerat Holding kurulacak. Tarımsal KİT’ler aynı zamanda bu holdingin iştiraki yapılacak.
4. Tarımda Milli Birlik Projesi’nde üretici, çiftçi adeta yok sayılıyor.
Proje uygulanırsa, Milli Birlik Kooperatifi tarımsal üretimi, girdi temini, ithalat gibi konularda görev yapacak.

Sanayi ve perakende konusunda çalışmaları üstelenecek olan Semerat Holding, Varlık Fonu benzeri bir yapıya sahip olacak.

Ülker, Eti, Sütaş, Namet, Pınar, Unilever, TK Holding, Kastamonu Entegre, Migros, Borsa vb. şirketler bu Holding’in yüzde 50 ortağı olacak. Ülke tarımı bu şirketlere teslim edilecek. Bu şirketler arasında Unilever gibi uluslararası şirketler de olacak. Buna da Tarımda Milli Birlik denilecek? Bu nasıl millilik, nasıl birliktelik?

Özetle, Tarımda Milli Birlik Projesi enflasyonla mücadele programı kapsamında tasarlanan ama enflasyonu düşürmek bir yana ülke tarımını tümüyle yok edebilecek bir proje.”

Domates, domates olalı böyle itibar görmedi

Nisan ayında, tüketici fiyatları bazında en yüksek artış yüzde 61,03 ile domateste gerçekleşti. Dolayısıyla domates, ekonomi ile ilgili manşetlerin en üst sırasında yer aldı. Semt pazarlarında ve manav tezgahlarında, kameralar en çok ona ve etiketine "zum" yaptı.

8 Adımda Yeni Ürün Geliştirme!

"Gıda sanayinde İnovasyon Yönetimi" deyince sadece ürün geliştirme değil tarladan sofraya tüm süreçlerin etkin ve rekabetçi yönetilmesi akla gelmeli. Bu konuda şirketlerimizin ihtiyaçları doğrultusunda yönetici ve yönetici adaylarına “Etkin Liderlik, Yöneticilik ve İnovasyon Yönetimi” eğitimleri vermeye başlamış bulunuyorum.

Yeni Bakan, yeni ekip, yeni politikalar

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, göreve gelir gelmez söyledikleri ve yaptıklarıyla "en aktif Bakan" unvanını hak ediyor. Öncelikle gıda sektörünün paydaşlarıyla toplantılar...

Bir millileştirme projesi daha durduruldu

Geçen 16 yıl içinde Türkiye'nin tarım ve hayvancılığının geleceğine umutla bakmama sebep olan projelerden biri 15 Ekim 2016'da açıklanan Milli Tarım Projesi, diğeri bu Proje'nin bir parçası olan ve 20 Ocak 2017'de açıklanan Damızlık Hayvanlara Embriyo Transferi Projesi oldu.

Gözümün gördüğünü almayı tercih ederim

Ülke genelinde yaygın marketlerin 10 bin mağazasında "Allah'ın izniyle (!)" ve Et ve Süt Kurumu (ESK) eliyle ucuz et satılacağı müjdesinden (!) sonra son bir ayın en abartılı gıda haberi şuydu:

E-Posta Aboneliği

Gelişmelerden haberdar olmak için Bizi Takip Edin.

Tüketici güveninde keskin düşüş

Nisan ayında 63,5 olan tüketici güven endeksi Mayıs ayında 55,3’e gerileyerek bu yılın en düşük seviyesine indi. Tüketici güveni bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 21, Nisan ayına göre ise yüzde 13 azaldı.

Obeziteye neden olan 10 risk faktörü

Obezite bir estetik veya duruş problemi değil, hastalıktır. Yapılan araştırmalar 2030 yılında obezitenin yılda 500 bin kanser vakasına neden olacağını göstermektedir. Kanserlerin %7’sininin oluşumunda obezitenin doğrudan etkisi görülmektedir. Ayrıca pek çok kronik hastalığın en önemli nedenlerinden biridir. Eğer bir kişi yaklaşık olarak 1 kilo verirse, dünyadaki yıllık 100 bin kanser vakası engellenebilir.

100. yıl

Büyük Türk Milleti'nin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına Yüce Allah'tan rahmet diliyorum. Saygı, sevgi ve minnetle yad ediyorum. Ruhları şad olsun. Diğer millî bayramlarımız olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 30 Ağustos Zafer Bayramı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile birlikte bu bayram da milletimize, anasının ak sütü gibi helaldir. Bayramlar, bayram gibi kutlanmalıdır: güvenle, gururla, onurla, coşkuyla; şanına yakışır biçimde ama mutlaka "birlikte".
4,798BeğenenlerBeğen
394TakipçilerTakip Et
499TakipçilerTakip Et
İstanbul
açık
27.9 ° C
30 °
26 °
41 %
3.6kmh
0 %
Sal
27 °
Çar
23 °
Per
22 °
Cum
22 °
Cts
21 °