Tarımsal ekonomi uzmanı ve üst düzey yönetici Raimund Jehle, Türkiye’nin de bağlı bulunduğu FAO’nun Avrupa ve Orta Asya’dan sorumlu bölgesel temsilci yardımcısı olarak atandı.

Jehle,  FAO’dan yakın zamanda emekli olan Tony Alonzi’den sonra bu pozisyona geçerek Arnavutluk, Ermenistan, Gürcistan ve Moldovya’nın da FAO temsilciliğini yürütecek.
Jehle, FAO’dan yakın zamanda emekli olan Tony Alonzi’den sonra bu pozisyona geçerek Arnavutluk, Ermenistan, Gürcistan ve Moldovya’nın da FAO temsilciliğini yürütecek.

Almanya vatandaşı olan Jehle, 1999’da FAO’nun Roma’daki merkezinde politikalar sorumlusu olarak göreve başladığından beri kurum içinde çeşitli pozisyonlarda yer aldı.

Jehle, 2007’de Organizasyon’un Avrupa ve Orta Asya Bölge Ofisi’nde saha programlarını denetlemekten sorumluyken, 2013’ten itibaren saha programları, iletişim ve kaynak mobilizasyonundan sorumlu birimin başında yer aldı.

Yeni temsilci yardımcısı, 53 üye ülkeyi ve Avrupa Birliği’ni içine alan bölgenin önceliklerini belirlemek amacıyla iki senede bir toplanan FAO Avrupa Bölgesel Konferansı’nın sekretarya başkanlığını da bir süre yürüttü.

Jehle, 2015’te FAO’nun Avrupa ve Orta Asya’daki en temel öncelik alanlarının koordinasyonunda yer aldı. Bu öncelikler; küçük ölçekli çiftçiliğin ve aile çiftçilerinin güçlendirilmesi ve tarımsal gıda ticaretinin ve piyasa entegrasyonunun iyileştirilmesi olarak FAO tarafından belirlenmişti.

FAO Genel Direktör Yardımcısı ve Avrupa ve Orta Asya Bölge Temsilcisi Vladimir Rakhmanin, “Raimund’un yeteneklerine sahip birini bölgenin temsilci yardımcısı olarak görmek çok sevindirici. Bölgedeki ülkelerin teknik olarak karşılaştığı sorunlar konusunda derin bir kavrayışa sahip olmasının yanı sıra uzun yıllara dayanan saha deneyimini ve takım yönetme kapasitesini de bu alanda kullanacaktır” dedi.

FAO’ya katılmadan önce Jehle iki sene çiftçi olarak çalıştı. Brüksel’deki Avrupa Komisyonu’nun Ekonomik ve Finans biriminde danışman olarak geçirdiği süreden sonra Almanya Stuttgart’ta Hohenheim  Universitesi’nde Ekonomi ve Tarımsal Politikalar bölümünde araştırmacı, Çek Tarım Üniversitesi’nde olarak araştırma görevlisi olarak görev yaptı.

Hohenheim Üniversitesi’nden tarımsal ekonomi alanında masterı ve doktorası bulunan Jehle’nin, Almanya’daki Bonn Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden de lisans diploması bulunuyor. Jehle,  FAO’dan yakın zamanda emekli olan Tony Alonzi’den sonra bu pozisyona geçerek Arnavutluk, Ermenistan, Gürcistan ve Moldovya’nın da FAO temsilciliğini yürütecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın