Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), 01 Kasım 2018 tarihinden başlamak üzere kabuklu fındık alımlarına başlayacağını duyurdu. Pazar günleri hariç haftanın 6 günü alım yapacak olan TMO, ürün bedeli ödemelerini de 20 gün içerisinde üretici hesaplarına aktaracak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 1 Kasım’dan itibaren TMO’nun fındık alımlarına başlayacağına ilişkin açıklamasının ardından Kurum, 1 Kasım’dan itibaren 5 Şube Müdürlüğünde 15 noktada fındık alımlarına başlayacağını duyurdu.

Toprak Mahsulleri Ofisi’nden konuya ilişkin yapılan açıklamada; Giresun Kalite Kabuklu Tombul Fındığın 14.50 TL/Kg, Levant Kalite Kabuklu Tombul Fındığın 14 TL/Kg ve Sivri ve Diğer Kalite Kabuklu Fındığın ise 12 TL/Kg fiyatla alımına başlanacağı belirtildi.

TMO’nun, fındık alımlarında uygulayacağı kriterler de belli oldu. Buna göre;

– Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı üreticilerden kayıtlı üretim miktarının tamamı satın alınacak.

– Alımlar randevu üzerinden yapılacak olup, üreticiler 30 Ekim’den tarihinden itibaren www.tmo.gov.tr adresinden veya şube müdürlüklerinden randevu alabilecekler.

– Randevu sahibi üreticilerin alım noktalarında şahsen bulunmaları gerekiyor. Ürün, sahibinin olmadığı durumlarda üreticinin ürünü alınmayacak.

– Ürün bedeli ödemeleri 20 gün içerisinde üretici hesaplarına aktarılacak.

– Pazar günleri hariç haftanın 6 günü alım yapılacak.

– Kabuklu fındık alım analizlerinde; Sağlam iç fındık oranı %40’ın altında, Rutubet oranı % 6’nın üzerinde, Çürük ve bozuk iç fındık oranı % 3’ün üzerinde, Çatlak, kırık ve iç fındık toplamı % 5’in üzerinde olan ürünler kesinlikle satın almayacak. Üreticilerin, ürünlerini bu standartlar dâhilinde satışa sunmaları gerekiyor.

TMO duyurusunda, üreticilerin alım noktalarında herhangi bir zorlukla karşılaşmamaları için; ÇKS bilgilerini güncellemeleri ve ürünlerini randevu alınan günde getirmeleri gerektiği de önemle hatırlatıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın