ÖİB, Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş’ye (Türkşeker) ait 14 fabrikanın özelleştirilmesi hakkında açıklama yaptı.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), Turhal Şeker Fabrikası da dahil olmak üzere 14 şeker fabrikasında özelleştirme sürecinin devam ettiğini, ihale ilanında olan herhangi bir fabrikanın blok satıştan veya özelleştirme sürecinden çıkartılmasının söz konusu olmadığını açıkladı.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), bazı basın yayın organlarında “Turhal Şeker Fabrikası’nın blok satıştan çıkarıldığı” şeklinde yer alan haberler üzerine açıklama yaptı. Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş’ye (Türkşeker) ait 14 fabrikanın özelleştirilmesi amacıyla ihaleye çıkıldığı hatırlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Her birinin ayrı ayrı özelleştirilmesi amacıyla ihaleye çıkılmış olup, Turhal Şeker Fabrikası da dahil olmak üzere özelleştirme sürecimiz devam etmektedir. Özelleştirme modelimiz birden çok fabrikanın blok olarak satılması üzerine tasarlanmamış olması dolayısıyla İhale ilanında olan herhangi bir fabrikanın blok satıştan ve/veya özelleştirme sürecinden çıkartılması söz konusu değildir.

Bu vesileyle bir kez daha belirtmek isteriz ki; özelleştirme çalışmalarını yürüttüğümüz bu süreçte söz konusu fabrikalarda çalışanların ve pancar ekimi yapan çiftçilerin korunması ile fabrikalarda üretimin devamlılığı temel ilke olarak ele alınmış ve bu konularda ihale belgelerinde aşağıda yer alan önemli düzenlemeler yapılmıştır.

İhale süreçleri tamamen her aşamasında kamuoyunu bilgilendirilerek şeffaf bir şekilde yürütülecek ve nihai aşamada özelleştirme ihaleleri tüm teklif verenlerin katılımı ile kamuoyuna açık bir şekilde sonuçlandırılacaktır.

Şeker Fabrikalarının özelleştirme ihalelerine katılımın arttırılması ve rekabetin tesis edilebilmesi amacıyla; yerel yatırımcılar, kooperatifler ve diğer paydaşların tek tek veya bir araya gelerek teklif verebilmelerini teminen ihaleye katılım için geçici teminatların düşük seviyede tutulması da dahil olmak üzere ihale belgelerinde kolaylaştırıcı düzenlemeler yapılmıştır.”

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER