Özelleştirilecek fabrikalar için ‘Bakım yapmayın’ talimatı

Türkşeker’e ait 25 fabrikanın bakım, onarım ve yedek parça ihtiyacını karşılayan Eskişehir Makina Fabrikası Müdürü, genel müdürlüğün sözlü talimatıyla özelleştirme kapsamına alınan 14 fabrika için “Yedek parça ve tamir siparişleri durdurulmuştur” duyurusu yaptı.

Hürriyet gazetesinden Aysel Alp’in haberine göre, Özelleştirme İdaresi Başkanlığının (ÖİB), 21 Şubat 2018 Tarihli Resmi Gazete ilanıyla 14 şeker fabrikasının satışı için ihaleye çıkmasından bir gün önce, 20 Şubat’ta, fabrikaların bakım, onarım ve yedek parça ihtiyacını karşılayan Eskişehir Makina’nın Müdürü Yaşar Özüdoğru, personeline yazılı olarak şu duyuruyu yaptı:

“En son alınan karar ile Türkşeker’e bağlı 14 fabrikanın teker teker satışına karar verilmiştir. Bu periyot içerisinde bu tarihten itibaren Genel Müdürlük yetkililerinin sözlü talimatları sonucu ilgili fabrikaların yedek ve tamir siparişleri durdurulmuştur. İmalat ve sevkiyat yapılmayacaktır. Yalnızca tamir için daha önce gönderilen ve demonte edilmiş tesisin operasyonları asgari seviyede malzeme kullanılarak tamamlanacaktır.

Fabrikaya özel bir imalat ise iş hazırlama ve ilgili kısım amirleriyle görüşülerek hareket edilecektir. Malzeme ambarından, ambar yedeklerinden de sevkiyat yapılmayacaktır. Sipariş açılmayacak, ambara not verilmeyecektir. Geri kalan 11 Fabrikanın işlerine ağırlık verilecektir.

Genel Müdürlüğümüzden gelen yazılar üzerine ayrıca doğrudan temin edilen hazır malzemeler, bakım onarım ve üretimin devam etmesi için gerekli faaliyetlerin asgari düzeyde olmasına itina gösterilecektir. Gereksiz ve stoğa yönelik taleplerden ve üretimlerden kaçınılacaktır. Yukarıdaki hususlara uyulmasını önemle rica ederim.”

Aynı haberde, Ankara Makina ile Elektromekanik Aygıtlar Fabrikasına da aynı talimatın gittiği iddiasında bulunulduğu bilgisi de yer aldı.

Haberin tamamı için: Hürriyet/Aysel Alp

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER