Fındık üreticileri tarafından uzun süredir beklenen fındık fiyatları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Partisinin Ekim ayı Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuşan Erdoğan, “TMO ile 1 Kasım 2018 tarihinden itibaren kalite fındığın kilosunu 14 liradan, Giresun kalite fındığın kilosunu da 14,5 kilodan almaya başlayacağız. Kayıtlı fındık alımlarında 2 lira da destekleme ödemesi yapıyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Partisinin Ekim ayı Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuştu. Konuşmasında, fındık üreticilerinin fındık alımındaki fiyatlarla ilgili talep ve beklentilerine değindi. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin 1 Kasım 2018 tarihinden itibaren levant kalite fındığın kilosunu 14 liradan, Giresun kalite fındığın kilosunu da 14,5 liradan almaya başlayacağını açıklayan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Fındık fiyatlarının yine düşmeye başlaması üzerine Toprak Mahsulleri Ofisi’ni son anda biz dedik ki bir kez daha devreye sokalım. Çünkü alavereciler var, onlar geliyor benim fındık üreticisi kardeşimi köşeye sıkıştırıp onların elinden mahsulünü alıyor.

Biz bunlara fırsat vermeden şimdi Toprak Mahsulleri Ofisimizle 1 Kasım 2018 tarihinden itibaren levant kalite fındığın kilosu 14 liradan, Giresun kalite fındığın kilosunu da 14,5 liradan almaya başlayacağız. Kayıtlı fındık alımlarında kilo başına 2 lira da destekleme ödemesi yapıyoruz, dolayısıyla üreticimizin eline fındığın her kilosu 16 lira veya 16,5 liraya geçmiş oluyor.

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin stoklarına geliyorum şimdi, bu stoklardan da 10 bin ton fındığı FİSKOBİRLİK’e teminat karşılığı vererek bu kurumumuzu da ayrıca desteklemiş oluyoruz. Böylece FİSKOBİRLİK’in fındıkla ilgili görevlerini yerine getirebilmesine, çalışanlarına böyle bir imkân sağlamış oluyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini, belirlenen fındık fiyatlarının, fındık üreticileri, ihracatçılar ve ürünü kullanan tüm sektörler için hayırlı ve bereketli olması temennisinde bulunarak tamamladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın