AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Mahir Ünal

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Mahir Ünal, Türkşeker’e ait 14 şeker fabrikasının özelleştirilmesi konusuna Cumhurbaşkanının müdahale edeceği iddialarına açıklık getirdi. Ünal; “Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konuda herhangi bir müdahalesi söz konusu olmayacak.” dedi.

AK Parti Merkez Yürütme Kurulu toplantısı devam ederken gazetecilere açıklamalarda bulunan parti sözcüsü Mahir Ünal, bir gazetecinin, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın şeker fabrikalarının özelleştirilmesiyle ilgili devreye gireceğine yönelik iddialar söz konusu. Bu doğru mudur?” sorusuna, “Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konuda herhangi bir müdahalesi söz konusu olmayacak.” yanıtını verdi.

Türkiye Şeker Fabrikaları’nın 2000 yılında özelleştirme kapsamına, 2008 yılında da özelleştirme programına alındığını hatırlatan Ünal, şöyle konuştu:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konuda herhangi bir müdahalesi söz konusu olmayacak. Türk Şekere pancar temin eden çiftçiler mevcut kotaları çerçevesinde pancar üretmeye devam edecekler. Türk Şekere pancar temin eden çiftçilerin mevcut kotalarıyla ilgili bir kısıtlama söz konusu olmayacak. Fabrikaların üretim devamlılığı ve zorunluğu mutlaka sağlanacak. Yine şeker üretimiyle ilgili doğrudan ilişkisi bulunmayan arsa ve araziler ihale dışında tutulmuştur. Gıda güvenliği ve nişasta benzeri ürünler üzerinden oluşturulmak istenen çok ciddi bir kara propaganda var. Bu konuda da şunun bilinmesini istiyoruz. Birilerinin derdi pancar üreticisi veya gıda güvenliği değil, bu mesele üzerinden iktidara dönük bir istismar alanı oluşturmaktır. Biz çalışanların haklarından pancar üretimine üreticinin kotalarından, üretimin sürdürülebilirliğine kadar her şeyi yakından takip ediyor ve bunların korunması noktasında büyük hassasiyet gösteriyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz