İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin TBMM'deki grup toplantısına katılarak konuşma yaptı. ( Doğukan Keskinkılıç - Anadolu Ajansı )

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “FİSKOBİRLİK rehabilite edilmelidir. Üreticiye, fındık alım garantisi verilmelidir. Bölgede, fındığa dayalı gıda sanayisine teşvik verilmelidir.” dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin bugünkü TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada fındık üreticisinin sorunlarına değinerek, fındığın stratejik ve milli ürün olduğunun altını çizdi. Fındığın ve fındık üreticisinin korunmasının devlet politikası olması gerektiğini belirten Akşener, “Lisanslı depoculuk ve ürün borsaları geliştirilip stoklu çalışma imkanı sağlanmalıdır. FİSKOBİRLİK rehabilite edilmelidir. Üreticiye, fındık alım garantisi verilmelidir. Bölgede, fındığa dayalı gıda sanayisine teşvik verilmelidir. Enflasyona rağmen, dört yıldır dönüm başına 170 TL olarak ödenen alan bazlı destekler, 200 TL’ye çıkarılmalıdır. Fındık için alım fiyatı, 10 lira maliyet ve 5 lira da refah payıyla toplam 15 lira olmalıdır.” önerilerinde bulundu.

“Yerli muz üreticilerine destek verilsin”

Konuşmasına elindeki muz ile devam eden Akşener, Anamur’a yaptığı geziye de değindi. Bölgenin muz üretimindeki önemini vurgulayan Akşener, yerli muz üreticilerine destek verilmesini, muz ithalatına harcanan 100 milyon doların Türk üreticilerine aktarılması için çaba harcanması gerektiğini söyledi.

“TÜİK’i rahat bırakın”

Türkiye’nin ekonomik krizde olduğunu ileri süren Akşener, krizin daha derinleşmesini önlemek için atılması gereken adımlar olduğunu vurgulayarak, “Öncelikle Türkiye İstatistik Kurumunu rahat bırakın. Ülkenin ve ekonominin durumunu net görelim. Buradan uyarıyorum, sakın verilerle oynamayın. Bunu yaparsanız bugünleri mumla ararız. Sayıştay raporlarının gereğini yapın, yolsuzluk ve usulsüzlüklerle mücadele edin, israfa son verin. 13 uçağınız, bir de uçan sarayınız var. İhtiyaçtan fazlasını bir an önce elden çıkarın.” diye konuştu.

Kaynak: Meclis Haber

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın