Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD) Yönetim Kurulu Başkanı Sencer Solakoğlu, çıktığı televizyon programında ve sosyal medya hesabından tarımı eleştiren açıklamaları nedeniyle tarım desteklemelerinden 5 yıl men cezası aldığını iddia etti. Konu meclis gündemine taşındı. CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye soru önergesi veren Özer, “Talimatı siz mi verdiniz? Her eleştiri yapan cezalandırılacak mıdır?” dedi. 

Sözcü Gazetesinden Halil Ataş ve Veli Toprak’ın haberine göre, Bursa’da süt üreticiliği yapan Sencer Solakoğlu, tarım politikalarını eleştiren açıklamalar yaptığını bu nedenle de tarımsal destekleme yasağı geldiğini iddia etti. Çiftçiye verilen ceza iddiasını Meclis gündemine taşıyan CHP’li Aydın Özer, Pakdemirli’ye, “Bu üreticiyi cezalandırma talimatını siz mi verdiniz?” diye sordu.

CHP’li Özer’in Pakdemirli’ye yönelttiği sorular şöyle:

-Bu üreticinin iddiaları doğru ise, her eleştiri yapan cezalandırılacak mıdır? Bu üreticiyi cezalandırma talimatını Tarım ve Orman Bakanı olarak siz mi verdiniz?

-Eğer sizin bir talimatınız yoksa ve bu kişi başkasına ait numunelerle, usulsüz tutanakla tarımsal desteklemelerden men edildiyse, sorumlular hakkında herhangi bir yaptırımınız olacak mıdır?

-Tarım Kanunu’nun yürürlüğe girdiği 2006 yılından bugüne dek kaç kişi, hangi gerekçelerle cezalandırılmıştır? 5 yıl süreyle tüm tarımsal desteklemelerden men edilen üretici sayısı nedir? Bakanlığınız, göreve geldiğiniz günden bu yana, üreticilerin eleştiri ve düşünceleri doğrultusunda hangi uygulamayı hayata geçirmiştir?

Haberin tamamı için: Sözcü

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın