Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA) tarafından yayınlanan yeni değerlendirmelere göre, neonikotinoid pestisitlerin çoğu vahşi arılar ve bal arıları için büyük risk oluşturuyor.

Dünyadaki biyoçeşitlilik pestisitler nedeniyle tehlike altında. Tozlaşmayı ve biyoçeşitliliğin devamını sağlayan arıların sayıları, tarımda kullanılan pestisitler nedeniyle giderek azalmakta. Araştırmacılara göre bu sonuçlar endişe verici… Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA), arılar için tehdit oluşturması nedeniyle şu anda AB’de kısıtlamalara tabi olan üç neonikotinoid; “clothianidin, imidacloprid ve thiamethoxam” için risk değerlendirmelerini güncelledi. Elde edilen yeni sonuçlar ile 2013’te yayınlanan risk değerlendirmeleri güncellenmiş oldu.

EFSA’dan yapılan açıklamada; önceki değerlendirmelerde olduğu gibi, arıların pestisitlere maruziyetinin; arı poleni ve nektar kalıntıları, tohumların ekilmesi sırasında tozlaşma ve su tüketimi başlıkları altında üç yolla değerlendirildiği belirtildi.

EFSA’nın yeni çalışmasında, böcek ilacı ve arılara ilişkin risk değerlendirmesi rehber dokümanını uyguladığını belirten EFSA Pestisit Birimi Başkanı Jose Tarazona; “Çeşitli arı türleri için, böcek ilacının kullanım amacı ve maruz kalma yolu gibi faktörlere bağlı olarak, sonuçlarda değişkenlik söz konusu. Bazı düşük riskler tespit ettik ancak genel olarak değerlendirdiğimiz üç arı türü için riskler teyit edildi.” dedi.

EFSA, AB Üye Devletleri’nin pestisit uzmanlarıyla yaptığı iki ayrı toplantının ardından değerlendirmesini tamamladı. AB uzmanları, EFSA’nın elde ettiği sonuçları desteklerken;  EFSA, değerlendirme sonuçlarının, AB’de bu pestisitlerin kullanımıyla ilgili mevcut kısıtlamalardaki olası değişiklikler için Avrupa Komisyonu ve Üye Devletlerin ilgili birimleri ile paylaşılacağını açıkladı.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER