13 bin 409 bitki ve hayvan türü envantere alındı

0
6390
13 bin 409 bitki ve hayvan türü envantere alındı

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi (UBENİS), kapsamında 853 bine yakın gözlem noktasından yapılan tespitlerle 13 bin 409 bitki ve hayvan türü envantere alındı.

Tarım ve Orman Bakanlığının, 2013’te il bazında başlattığı biyolojik çeşitlilik envanter çalışmaları geçen yıl sonu itibarıyla 81 ilde tamamlandı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Türkiye’nin her yerinden toplanan biyolojik çeşitlilik envanter verilerinin Bakanlık tarafından 2007’de kullanıma sunulan Nuh’un Gemisi Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Veri Tabanı’nda depolandığı bildirildi.

Envanter çalışmalarında, toplam 852 bin 644 konumsal gözlem noktasından 472 bin 17’sini hayvan, 380 bin 627’sini bitki noktası oluşturdu. Toplamda 13 bin 409 bitki ve hayvan türünün tespiti yapıldı ve bunlar envantere alındı. Türlerden 12 bin 145’i bitkiler, 1264’ü de hayvanlardan oluşuyor.

Ülke genelinde 644 lokal endemik, 4 bin 498 endemik takson tespit edilirken, proje kapsamında Türkiye’nin endemizm oranı yüzde 31,8 olarak kayıtlara geçti.

Ayrıca, Türkiye için önemli ekonomik girdi sağlayabilecek türlere ilişkin potansiyel ekonomik değerleri ve bunların kullanılan kısımlarına ilişkin bilgiler de toplandı.

Envanter çalışmalarının tamamlanmasıyla biyolojik çeşitlilik izleme çalışmalarına başlandı. Bu kapsamda her bir il için tür/popülasyon, habitat/ekosistem ve bölgesel düzeyde izleme göstergeleri belirlendi ve izleme planları oluşturuldu. İzlemeler taşrada yürütülen çalışmaların yanı sıra üniversitelerle yapılan protokoller aracılığıyla gerçekleştiriliyor. Mart ayı itibarıyla 292 flora ile 218 fauna türü ve 263 özellikli alan izleniyor.

Biyokaçakçılıkla mücadele çalışmaları

Çalışmalar kapsamında, Türkiye’nin zengin genetik kaynaklarına yönelik biyokaçakçılıkla da mücadelenin kesintisiz devam ettiği kaydedildi.

Ülke genelinde 2007-2019 döneminde 79 olayda 21 farklı ülkeden 134 yabancı hakkında idari para cezası uygulandı.

Ayrıca, kolluk kuvvetleri ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasında biyokaçakçılık verilerinin paylaşılması ve olayların takibinin sağlanması amacıyla “Biyokaçakçılıkla Mücadele Bilgi Sistemi” kuruldu. Sistemde bulunan bilgiler İçişleri Bakanlığı ile yapılan protokol çerçevesinde bakanlıktan sağlanan hat üzerinden kolluk birimlerine veriliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here