Yabani zeytin ağaçları ekonomiye kazandırılıyor

0
997
Yabani zeytin ağaçları ekonomiye kazandırılıyor

Orman Genel Müdürlüğü, Yabani Zeytin (Delice) Rehabilitasyonu Eylem Planı (2015-2019) kapsamında 5 yılda yaklaşık 1 milyon 500 bin adet yabani zeytin ağacı aşılanırken, ağaçların optimum üretime geçmesi ile orman köylüsüne yılda ortalama 300 milyon TL gelir sağlanacağını açıkladı.

Zeytin üretiminde dünyada dördüncü sırada yer alan Türkiye’nin 2019 verileri ile toplam zeytinlik alanı 8 milyon 792 bin dekarken, zeytin ağacı varlığı ise 182 milyon adet. 1 milyon 525 bin ton zeytin üretiminin 415 bin tonu sofralık, 1 milyon 100 bin tonu ise yağ üretiminde değerlendiriliyor.

Yabani Zeytin Rehabilitasyonu Eylem Planı çerçevesinde, Türkiye genelinde 5 yıllık süreçte yaklaşık 1 milyon 500 bin adet yabani zeytin aşılandı.

Orman Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, 2023 Türkiye Vizyonu doğrultusunda kurum tarafından uygulanan Yabani Zeytin Rehabilitasyonu Eylem Planı çerçevesinde, bir taraftan bozuk orman alanlarındaki yabani zeytinleri üretime kazandırılarak ülke ekonomisine katkı sağlarken, diğer taraftan da orman köylüsüne gelir yaratıldığı kaydedildi.

Eylem planı süresince yapılan çalışmalar neticesinde, Türkiye genelinde 5 yıllık süreçte yaklaşık 1 milyon 500 bin adet yabani zeytin aşılandığı belirtilen açıklamada, bu çalışmalar sırasında orman vasfındaki bu alanlara ayrıca 200 bin adet zeytin fidanı dikildiği de bildirildi.

Yapılan aşılama çalışmaları ve dikilen fidanlar neticesinde, tesis edilen zeytinliklerden elde edilen ürünlerin faydalanma hakları, mahalli halktan müracaat edenler arasında çekilen kura neticesinde, eşit ve adil bir şekilde dağıtımı yapıldığı ifade edilen açıklamada, bu çalışma sayesinde ülke ekonomisine kazandırılan 1,7 milyon yeni zeytin ağacının optimum üretime geçmesiyle, orman köylüsüne yılda ortalama 300 milyon TL ek gelir sağlanacağı vurgulandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here