Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), gerektiğinde kullanılmak üzere kuruma tahsis edilen toplam 2,25 milyon tonluk hububat ithalat yetkisi kapsamında ilk etapta buğday ve arpa, akabinde ise diğer hububat ürünleri ithalat işlemlerini ifa etmek üzere işlemleri başlattığını duyurdu.

TMO duyurusunda, son dönemde döviz kuru ve dünya hububat fiyatlarındaki yükseliş gibi etkenlerin, kurumun faaliyet alanına giren ürünlerin iç piyasa fiyatlarında hareketlenmeye sebep olduğu belirtildi. TMO’nun; sektörün hammadde tedarikinde sıkıntı yaşamamasını teminen 09 Ağustos 2018 tarihinden itibaren Ekim ayı için ilan edilen fiyatlar üzerinden buğday stoklarını satışa açtığı hatırlatılan duyuruda, satış fiyatlarının Ekim ayı sonuna kadar geçerli olacağı bildirildi.

İthalat işlemleri başlıyor

Duyuruda ayrıca, TMO’ya gerektiğinde kullanılmak üzere tahsis edilen toplam 2,25 milyon tonluk hububat ithalat yetkisi kapsamında ilk etapta buğday ve arpa, akabinde ise diğer hububat ürünleri ithalat işlemlerini ifa etmek üzere işlemlerin başlatıldığı da kaydedildi.

Yurtiçi piyasaların regülasyonu amacıyla alınan bu tedbirin, halkın temel gıda maddesi olan ekmek ve diğer unlu mamuller ile hayvansal ürün piyasalarında fiyat istikrarına katkı sağlayacağı ifade edildi.

252 bin ton buğday ithalatı için 42 ihale

BloombergHT ise konuya ilişkin haberinde Reuters’ın Avrupalı ticaret kaynaklarına dayandırdığı haberine yer verdi. Habere göre Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), yaklaşık 252 bin ton buğday ithalatı için bir dizi uluslararası alım ihalesi açtı. Reuters’in Avrupalı ticaret kaynaklarına dayandırdığı haberinde, 25 Eylül’e kadar başvuru yapılacak ihalelerde kırmızı ekmeklik buğday alınacağı bildiriliyor. Yine ticaret kaynaklarına göre TMO, her biri 6 bin ton büyüklüğünde 42 ayrı ihale açtı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz