GÜBRETAŞ Genel Müdürü İbrahim Yumaklı, özellikle son yıllarda üreticilerin tarımı daha bilinçli şekilde yapma yönündeki çabalarını artırdığını gözlemlediklerini belirtti.

GÜBRETAŞ’ın yeni devreye aldığı Üretici Danışma Hattı’nı arayan çiftçilere, uzman ziraat mühendisleri tarafından bitki besleme konusunda canlı destek verilmeye başladı.

GÜBRETAŞ’ın (0850) 811 50 50 numaralı Üretici Danışma Hattı, hafta içi günlerde 08:30-17:30 saatleri arasında online danışman yardımıyla hizmet verecek. Bu saatlerin dışında ve hafta sonunda ise sesli mesaj kaydıyla bilgiler alınarak, üreticilere bilgi dönüşü sağlanacak.

Yumaklı: “20 bin çiftçiye ücretsiz danışmanlık desteği verdik”

GÜBRETAŞ Genel Müdürü İbrahim Yumaklı, özellikle son yıllarda üreticilerin tarımı daha bilinçli şekilde yapma yönündeki çabalarını artırdığını gözlemlediklerini belirterek, “İletişim teknolojilerindeki gelişimle birlikte üreticiler, önceki yıllara göre daha çok araştırıyor, daha derinlikli sorular soruyor ve doğru yöntemleri kullanmaya çalışıyorlar.” dedi.

GÜBRETAŞ’ın, üretici bilinçlendirme faaliyetlerinde artık arazi çalışmalarına ağırlık vermeye başladığını söyleyen Yumaklı, “Bu yıl Ekim sonuna kadar 10 aylık dönemde toplam 3600 civarında arazi ziyareti gerçekleştirerek, bu bilinçlendirme eğitimlerinde yaklaşık 20 bin üreticimize danışmanlık hizmeti verdik” diye konuştu.

Arazi çalışmaları ve model deneme alanları artacak

2018 yılında farklı bölgelerde farklı ürünlere yönelik olarak bazı çiftçilerle işbirliğine giderek yaptıkları deneme ekimi uygulamalarının sayısını da artırdıklarını belirten Yumaklı, “Pamuk, mısır, şeker pancarı, ayçiçeği, çeltik, zeytin ve fındık gibi katma değeri yüksek ürünlerde önder üreticilerimizle işbirliğine giderek, bilimsel tekniklere uygun model tarımsal üretim yapılacak deneme alanları oluşturuyoruz. Pamukta en önemli üretim merkezlerinden Şanlıurfa, Diyarbakır ve Aydın’da çalışacağız. Ayçiçeği ve çeltik için Trakya’da, şeker pancarı için ise Konya’da deneme alanları oluşturacağız. Zeytin için Bursa’yı ve fındık deneme ekimi için Ordu’yu tercih ederek saha çalışmalarını başlattık” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz