Bakanlıktan patates soğan ihracatının ön izne bağlanması hakkında açıklama

Tarım ve Orman Bakanlığı, Ticaret Bakanlığının bugün yayımladığı tebliğ ile ihracı ön izne bağlı mallar listesine kuru soğan ve taze veya soğutulmuş patatesin eklenmesine ilişkin basın açıklaması yayınladı.

Tarım ve Orman Bakanlığı, bugün Resmi Gazetede yayımlanan “İhracatı Yasak ve Ön İzne Bağlı Mallara İlişkin Tebliğ” ile kuru soğan ve patates veya soğutulmuş patatesin (tohumluk hariç) ihracı ön izne bağlı mallar listesine eklenmesiyle ilgili yazılı basın açıklaması yayınladı.


Açıklamada, alınan bu kararın; “ihracata herhangi bir yasaklama getirmemiş olup, ülkemizin üretim, tüketim, stok, ihtiyaç ve yurtiçi-yurtdışı piyasa fiyatlarının düzenli olarak takip edilerek, söz konusu ürünlerin ihracatının ön izne bağlanmasını içerdiği” ifade edildi.

Söz konusu iki üründe 2019 yılı üretimlerinin bir önceki yıla göre artış gösterdiği ve ülke ihtiyacımızı karşılayacak seviyelere ulaştığı kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Ancak özellikle kuru soğanda en büyük üretici ve ihracatçı kimi ülkelerde bu yıl iklimsel olumsuzluklardan kaynaklı yaşanan üretim düşüşü ve ithalat talebi yurtiçi – yurtdışı piyasaları etkilemiştir.

Patateste de aynı durumun yaşanmaması ve ihracat nedeniyle ülkemizde arz açığı oluşmaması, tüketici fiyatlarında dalgalanma yaşanmaması amacıyla ihracat ön izne bağlanmıştır.

Piyasalar, Bakanlığımızca yakından takip edilmekte olup gerektiğinde ülke menfaatleri ile üretici ve tüketiciyi koruyacak tedbirler hızla alınmaktadır, alınmaya devam edecektir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın