Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Çiftlik Bank’ın Twitter hesabından yapılan, Konya Tuzlukçu’daki tesisin, yüzde 30 devlet teşvik ve hibeleri kullanılarak yapılacağı iddialarının asılsız ve yalan olduğunu açıkladı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Bakanlıkça Çiftlik Bank’a hiçbir teşvik ve hibe verilmediğini duyurdu. Bakanlığın, Çiftlik Bank hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına 18 Ocak 2018 tarihinde suç duyurusunda bulunduğu belirtilen yazılı açıklamada, konuya ilişkin şu bilgiler yer aldı:

“Çiftlik Bank’ın @ciftlikbank uzantılı Twitter hesabından 22 Kasım 2017 tarihinde yapılan paylaşımda; 23 Aralık 2017 tarihinde açılışını yapacakları Konya Tuzlukçu’daki tesisin, yüzde 30 devlet teşvik ve hibeleri kullanılarak yapılacağı belirtilmektedir.

Bu paylaşım bahane edilerek bazı basın yayın organlarında haberler yapılmakta ve bazı siyasiler de bu konuyu bir iddia olarak dile getirmektedirler.

Bu twitter paylaşımında geçen; devletten hibe ve destek alınacağına dair iddia tamamen asılsızdır ve yalandır. Temeli atılan söz konusu tesis ile ilgili olarak Bakanlığımızca hiçbir hibe ve destek verilmemiştir.

Söz konusu açılışa Bakanlığımızdan herhangi bir katılım olmamıştır. Hatta Konya’daki diğer kurumlara da ulaşılarak bu açılışa katılmamaları konusunda uyarıda bulunulmuştur.

Ayrıca Fame Game Hayvancılık San. ve Tic.A.Ş., Mehmet Aydın, diğer ilgili şirketler ve bu şirketlerin yetkilileri hakkında; bu oluşumun gerçek üretimi yansıtmadığı, saadet zincirine dayandığı ve faaliyetin gerçek üreticiye zarar verdiği iddiasıyla nitelikli dolandırıcılıktan Bakanlığımızca Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına 18 Ocak 2018 tarihinde suç duyurusunda bulunulmuştur.

Dolayısıyla konu hakkında çok hassas olan ve gereğini yapan Bakanlığımız ile söz konusu oluşumun ilişkilendirilmesi kesinlikle kabul edilemez.”

Gül: Aydın’ın Türkiye’ye iade çalışmaları başladı

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ise CNN Türk’te katıldığı Hakan Çelik’in programında, Çiftlik Bank CEO’su Mehmet Aydın’ın Uruguay’dan iadesi için çalışmalara başlanıldığını söyledi. Ancak Uruguay, Türkiye’nin suçlu değişim anlaşması yaptığı ülkeler arasında yer almıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz