12.9 C
Ankara
Salı, Mayıs 3, 2022

Bakan Pakdemirli, İzmir’de 35 Proje Lansmanına katıldı

Okumalısınız!

Yaşam İçin Gıda
Gıda, yaşamdır! Yaşamınız söz konusu olduğunda efsaneleri bir kenara bırakın!

İzmir’de düzenlenen ve 2021 yılında tarım alanında İzmirli çiftçilerin hizmetine sunulacak olan 35 Proje Lansmanı’na katılan Bakan Pakdemirli, “35 projenin İzmir ekonomisine bu yılki katkısı 200 milyon lira olacak” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İzmir’de düzenlenen ve 2021 yılında tarım alanında İzmirli çiftçilerin hizmetine sunulacak olan 35 Proje Lansmanı’na katıldı.

Burada bir konuşma yapan Pakdemirli, “35 projenin İzmir ekonomisine bu yılki katkısı 200 milyon lira olacak” dedi.

Toplam bütçesi 20 milyon lira olan bu projelerin, bitkisel üretimden hayvancılığa, su ürünlerinden istihdamın artırılmasına, dijitalleşmeden yeni çeşitlerin İzmir’e kazandırılmasına kadar çok sayıda alanı kapsadığını söyleyen Pakdemirli, projeler hakkında şu bilgileri verdi:

“İlk olarak, ilçelerimizin dağ köylerinde, atıl ve boş bırakılan arazilerde arz açığı bulunan ve katma değeri yüksek tıbbi ve aromatik bitkilerin üretilmesi için “Üreticiye Kazanç, Tüketiciye Sağlık, Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Projesi’ni” başlatıyoruz.

Besin değeri ve sağlık açısından zengin olan kurutulmuş meyvelerin üretimini yaygınlaştırmak için; Bergama Belediyemizin de katkılarıyla “Bergama İlçesi Jeotermal Enerji İle Sebze, Meyve, Tıbbi Ve Aromatik Bitkiler Kurutma Tesisi Projesi’ni” en kısa sürede tamamlayarak hizmete alacağız.

Üretimin başrolünde bulunan ve sürdürülebilir kalkınmanın vazgeçilmezi olan kadınlarımızı artık kent merkezlerinde de destekleyeceğimiz projemizin adı da; “Yerli ve Milli Çeşitleri İzmirli Kadınlarla, Kentte, Taraçada, Balkonda, Kırsalda, Bahçede, Tarlada Toprakla Buluşturuyoruz Projesi”. Böylece evlerimizin balkonlarını, teraslarını tarımsal üretime dâhil ederek, hemşehrilerimizin ev ekonomilerine katkı sağlayacağız.

Tire Dijital Toprak Analiz Cihazı Projesi ile de, Tireli üreticilerimizin bahçelerinde, tarlaların da 5 dakika içinde toprak analizini yapacak, gübreleme tavsiyesinde bulunarak çiftçilerimizin etkin gübreleme yapmasını sağlayacağız.

İşte hepsini burada sayamayacağım, 35 projemizin tamamını, İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzün dağıttığı broşürlerden ve web sitesinden takip edebilirsiniz”

Bu projeler İzmirli üreticileri teknoloji ve dijital uygulamalara daha çok yönlendirmek istediklerini vurgulayan ve proje hedeflerini açıklayan Bakan Pakdemirli “Kuraklık, afet ve hastalık zararlılarıyla mücadelede etkinliği arttırmak istiyoruz.

İstihdam potansiyelini güçlendirmek, atıl ve boş arazileri doğru değerlendirmek, kentsel tarıma katkı sunmak, kısıtlı su kullanımını teşvik edecek uygulamaları yaygınlaştırmak, yeni bitki deseniyle üreticiyi tanıştırmak da temel hedeflerimiz arasında.

Yine, salgının zorlayıcı etkisine rağmen, üretimin devamlılığını sağlamak, gençleri tarımsal üretime çekerek tarım nüfusunun yaş ortalamasını düşürmek şeklindeki amaçlarımızla da İzmir’in rehber bir şehir olma özelliğini devam ettirmek istiyoruz.

İnşallah bu projelerimizin, sadece bu yıl için, İzmir ekonomisine katkısı 200 milyon lira olacaktır.”

İzmirli çiftçilere fide ve tohum dağıtımı

Konuşmasında bugün İzmirli çiftçilere fide ve tohum dağıtımı da gerçekleştireceklerini söyleyen Pakdemirli “Bu kapsamda; bütçesinin %75’i, Bakanlığımız hibesiyle desteklenen, “Yerli ve Milli Çeşitlerin Yaygınlaştırılması Projesi” kapsamında 1 milyon 200 bin domates, biber, patlıcan fidesi ile 438 kg bamya ve kavun tohumunu çiftçilerimize teslim edeceğiz.

Diğer taraftan, Salep, Stevia ve Tıbbi Aromatik Bitkiler Yetiştiriciliği Projeleri kapsamında, 164 bin 800 fide ile birlikte toplamda 200 kg anason, rezene, kimyon, adaçayı, kekik, stevya, ekinezya ve salep soğanı tohumunu üreticimizle buluşturacağız.

Ayrıca, Bakanlığımız tarafından bütçesinin tamamı, hibeyle desteklenen “Yerli ve Milli Çeşitleri İzmirli Kadınlarla Toprakta Buluşturuyoruz Projesi” kapsamında da, 320 bin ata tohumlarından yetiştirdiğimiz; domates, biber, patlıcan ve hıyar fidesini geçen hafta 15 bin kadın üretici ile buluşturduk” dedi.

[mc4wp_form id=”25750″]

Son Haberler

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...