APPETITE ile tarım ve gıdada kalıcı iş modelleri arayışı

0
620
SETBİR projesi APPETITE, tarım ve gıda sektörlerinde “kalıcı iş modelleri” kurmak için ihtiyaç duyulan eğitim ve öğretim yöntemlerine odaklanıyor.

SETBİR koordinatörlüğünde yürütülen ve Kasım ayında sonlanan AB Projesi APPETITE sayesinde oluşturulan eğitim içeriği ile Türkiye ve AB’de tarım ve gıda endüstrisinde yeni ve kalıcı iş modelleri yaratılması bekleniyor.

Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR), dernek koordinatörlüğünde yürütülen, dört Avrupa Birliği (AB) ülkesinden altı sivil toplum kuruluşunun yer aldığı ve Avrupa Konseyi tarafından desteklenen “Endüstrinin Kalıcı İş Modellerine Doğru Geçişi İçin Eğitime Destek Veren Tarım-Gıda Ortaklığı Projesinin (APPETITE)” sonlandı, 30 Kasım 2019 tarihi itibariyle sona erdiğini duyurdu.

Konuya ilişkin SETBİR’den yapılan açıklamada; proje ile tarım ve gıda alanında faaliyet gösterip de  kalıcı iş modellerine geçmek isteyen endüstriyel işletmeler ve tarım ve gıda alanında faaliyet göstermeyi hedefleyen genç girişimciler için bu sektörlerde kalıcı bir iş modeli kurmalarını sağlayacak yeni bir eğitim süreci oluşturulduğu bildirildi.   

Eğitim araçlarına e-platform üzerinden ulaşılabilecek

Projede, tarım ve gıda sektörlerinde “kalıcı iş modelleri” kurmak için ihtiyaç duyulan eğitim ve öğretim yöntemlerine odaklanıldığı kaydedilen açıklamada, proje kapsamında hazırlanan eğitim materyalleri için bir e-platform kurulduğu ifade edildi. Açıklamada, proje ile ilgili şu bilgilere yer verildi:

“AB ve Türkiye’de tarım ve gıda sektörlerindeki işgücünün yaşlanmış olmasının yarattığı yenilenme ve bilgi tazeleme ihtiyacından doğan proje ile “sürdürülebilir bir iş modeline geçmek için uyum ve inovasyon gerekliliği konusunda tarım-gıda sektöründeki deneyimli iş insanlarının farkındalıklarını artırmak ve “Genç ve işsizler için, tarım-gıda sektörlerinde inovasyon ve sürdürülebilir program uygulamalarını sağlayacak yeni yetkinlikler geliştirmek” hedeflendi.

Proje kapsamında, deneyimli iş insanları ve genç yeni mezunlara yönelik eğitim araçları hazırlanıp, bunlardan oluşan kursların yer aldığı bir e-platform kuruldu. Bu e-platforma ve hazırlanan eğitim içeriklerine www.appetiteproject.eu adresinden ulaşılabiliyor. 

Proje çalışmaları yürütülürken katılımcı her ülke, eğitim ihtiyacının ayrıntılarını tespit edebilmek için, doğrudan sektörün içinden iş insanlarını ve sektörde faaliyet göstermek isteyen, ilgili okullardan yeni mezun olmuş gençleri çalışmalara dahil etti. Ardından her ülkede gerçekleştirilen ve en az 30 kişilik toplantılar ile katılımcılar tarım ve gıda endüstrisi tarafından sunulan fırsatlar hakkında bilgilendirildi.

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ile uyumlu bir eğitim içeriği oluşturan proje ile Türkiye’de ve AB’de tarım ve gıda endüstrisinde yeni ve kalıcı iş modelleri yaratılacağı umuluyor.”

APPETITE

SETBİR’in yönettiği APPETITE projesinin çalışmalarına İspanya’dan FEDACOVA (Valensiya Bölgesi Gıda İşleri Federasyonu) ve COORDINA (Şirket ve İnsan Kaynakları Faaliyetleri Koordinasyonu), İtalya’dan FEDERALIMENTARE (İtalya Gıda Endüstrisi Federasyonu) ve TATICS (TATICS Group Danışmanlık, İletişim ve Eğitim Hizmetleri Merkezi), Fransa’dan CRITT (İnovasyon ve Teknoloji Transfer Merkezi) ve Danimarka’dan Aalborg Üniversitesi katılmıştı. Çalışmalar, Valensiya-İspanya’da gerçekleşen kapanış konferansının ardından 30 Kasım 2019’da sona erdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here