Gaziantep Valiliği, hububat hasadı sonrasında yapılan anız yangınlarının tehlikesine dikkat çekti.

Gaziantep Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, hububat hasadı sonrasında geriye kalan anızın yakılması sonrasında orman yangınları, telefon ve enerji iletim hatlarının yanması, sis oluşumu nedeniyle çeşitli trafik kazalarına yol açması, hasat edilmemiş komşu tarlalara yangın sıçraması, yakın köylerdeki hayvan barınaklarının ve yerleşim birimlerinin yanması gibi birçok risklerin ortaya çıktığı belirtildi.

Bölgede anız yakma nedeniyle ortaya çıkan yangınların her yıl milyarlarca liralık maddi zarara neden olduğuna dikkat çekilen açıklamada, anız yakmanın zararları şöyle anlatıldı:

“Anız yangınları toprak içerisindeki faydalı canlıların ve topraktaki organik maddenin yanarak yok olmasına neden olur. Anız yakılan toprakta bitkilere yarayışlı besin maddeleri azalmakta ve zamanla toprağın verimliliği düşmektedir. Verimli tarım topraklarımız zamanla verimsiz çorak topraklar haline gelmektedir. Anız yakılması su ve rüzgâr erozyonunu artırmakta, bu nedenle toprağın en değerli üst katmanları rüzgâr ve su ile taşınarak yok olmaktadır. Anız yakma sonucunda doğal denge bozularak zararlı böcekler ve hastalıklar çoğalmaktadır. Hububat hasadı yapıldıktan sonra biçerdöverin arkasında bıraktığı sap samandan oluşan namlula balya makinesi ile balyalanarak hayvan yemi olarak veya ahırlarda altlık olarak kullanılabilir veya sanayide kâğıt ve karton yapımında kullanılabilir. Namlu denilen bu sap ve saman tarladan uzaklaştırıldıktan sonra geriye kalan anız sap parçalayıcı makineler ile parçalanarak toprağa karıştırılmalıdır. Bu şekilde bir toprak işleme ile anızın toprağa karıştırılması toprağa birçok fayda sağlar ve anız yakmanın doğuracağı zararlar da önlenmiş olur.”

Anızın yakılmayıp toprağa karıştırılması ile toprağın organik madde içeriğinin de artacağı ifade edilen açıklamada, kuru otlarla kaplı boş alanların yakılmasının da yasak olduğu belirtildi.

Anız yakıldığını gören veya duyan çiftçilerden derhal idari ve adli mercilere haber vermeleri istendi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın