ÇAYKUR Genel Müdürlüğünde düzenlenen 2019 Yılı Yaş Çay Alım Kampanyası açılış törenine katılan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, çay fiyatını bu sene 2,90 TL olarak belirlediklerini, 13 kuruş destekleme primi ile 3,03 lira olacağını açıkladı. Mazot ve gübre desteğini de anımsatan Pakdemirli; “mazot ve gübre desteğimiz 15,35 kuruş olarak devam edecek.” dedi.

Pakdemirli, ÇAYKUR’un 2018 yılında kabaca 732 bin ton yaş çay alımını yaptığını, bunun karşılığı olarak müstahsile de 1 milyar 768 milyon lira peşin ödemede bulunduğunu kaydetti.

ÇAYKUR’un 2018’de 134 bin ton kuru çay ürettiğini kaydeden Pakdemirli, şöyle devam etti:

“Satış olarak da 105 bin ton civarında satışla 2018 yılını kapatmış olduk. Bakanlığımız 2018 yılında budama desteği olarak 166 milyon lira ürün kaybı bedelini de 22 Haziran 2018’de ödemiştir. Destekleme primi olarak da 192 milyon lirayı 22 Mart 2019 tarihinde Bakanlığımız ödedi. Tüm amacımız, gayretimiz bölgemizdeki çay üreticimizi, müstahsilimizi mağdur etmemek. Devlet imkânları müsait olduğu sürece en hızlı şekilde destekleme primlerini ödeme gayretinde olduğumuzu söylemek istiyorum. Organik çay için de ÇAYKUR bütçesinden de 68 milyon lira ek ödememizi yapmış bulunuyoruz.”

Pakdemirli, çay bahçelerinin yaşlandığını ve yenilenmesi gerektiğini belirterek, Bakanlık olarak bu konuda da üzerlerine düşeni yapacaklarını söyledi.

Yakın bir zamanda da en yaşlılardan başlamak üzere pilot projelerle bu işleri yapacaklarını aktaran Pakdemirli, “Hep birlikte her zaman Bakanlığımız sizlerin emrinde, il müdürlüğümüz, ilçe müdürlüklerimiz sizlerin emrinde. Bu bahçelerin yenilenmesi ile ilgili en azından en hızlı hareket etme konusunda biz her türlü teknik desteği vermeye hazırız. Plan vermeye hazırız.” diye konuştu.

Kaçak çayla ilgili de değerlendirmede bulunan Pakdemirli, “Devlet ve hükümet olarak da kaçak çayın Türkiye’ye girmemesi için her türlü tedbir alınmıştır, alınmaya da devam edecektir.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın