Fiyat Etiketlerinde “Yerli Üretim” Logosu Kullanımına İlişkin Usul ve Esaslar belirleyen Ticaret Bakanlığı, “YERLİ ÜRETİM” Logosu Kurumsal Kimlik Kılavuzu hazırladı.

Ticaret Bakanlığı, Fiyat Etiketlerinde “Yerli Üretim” Logosu Kullanımına İlişkin Usul ve Esasları belirledi. Buna göre, “YERLİ ÜRETİM” logosunun, üretimi Türkiye’de yapılan ürünlerin etiket, tarife ve fiyat listelerinde kullanılması zorunlu olacak.

Etiket, tarife ve fiyat listelerinde bulunması zorunlu hususlar, Fiyat Etiketi Yönetmeliği’nin “Etiket bulundurma zorunluluğu” başlıklı 5 inci maddesinde düzenlenmişti. Buna göre perakende olarak satışa sunulan mal veya hizmetlere ilişkin etiket, tarife ve fiyat listelerinde, malın üretim yeri, ayırıcı özelliği, tüm vergiler dahil satış fiyatı ve birim fiyatının belirtilmesi zorunlu olacak.

18/9/2018 tarihli ve 30539 ve sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak, 3/10/2018 tarihinde yürürlüğe girecek olan düzenleme ile anılan Yönetmelik maddesinde değişikliğe gidilerek etiket ve listelerde bulunması zorunlu bilgilere;

“ d) Malın satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başladığı tarih,

  1. e) Üretim yeri Türkiye olan mallar için, Bakanlıkça tespit ve ilan edilen şekil, logo veya işaret.” hususları eklendi.

Bu doğrultuda tüketicilere yönelik mal satışlarında, ürünün ülkemizde üretildiğini göstermek üzere tüketicilerin dikkatini ilk bakışta çekecek nitelikte “YERLİ ÜRETİM” logosu hazırlandı. Ticaret Bakanlığı, hazırladığı “YERLİ ÜRETİM” Logosu Kurumsal Kimlik Kılavuzunda, üretimi Türkiye’de yapılan ürünlerin etiket, tarife ve fiyat listelerinde kullanılması zorunlu “YERLİ ÜRETİM” logosunun Bakanlıkça belirlenmiş şekli ve kullanımında dikkat edilmesi gereken hususları açıkladı.

Buna göre, “YERLİ ÜRETİM” logosunun Türkiye’de üretilen tüm ürünlerin etiketlerinde, tarife ve fiyat listelerinde kolaylıkla görünebilir ve okunabilir şekilde bulunması zorunluluğu getirildi. Logo, tüketicilerin rahatça görebileceği şekilde ve orijinal renklerinde etiketlerde yer alacak.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz