Kasım ayında perakende satış hacmi bir önceki yılın aynı ayına göre %6,3 azalırken, perakende cirosu ise bir önceki yılın aynı ayına göre %15,1 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Kasım 2018 Perakende Satış Endekslerini yayınladı. Verilere göre, Kasım ayında perakende satış hacmi bir önceki yılın aynı ayına göre %6,3 azalırken, perakende cirosu ise bir önceki yılın aynı ayına göre %15,1 arttı.

Perakende satış hacmi bir önceki yılın aynı ayına göre %6,3 azaldı.

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2018 yılı Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %6,3 azaldı. Aynı ayda gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %10, otomotiv yakıtı satışları %7,1 azalırken, gıda, içecek ve tütün satışları %1,4 arttı.

Perakende satış hacmi bir önceki aya göre %0,1 arttı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2018 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre %0,1 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları %0,3, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %0,6 artarken, otomotiv yakıtı satışları %1,3 azaldı.

Perakende ciro bir önceki yılın aynı ayına göre %15,1 arttı.

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2018 yılı Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %15,1 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları %20,4, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %13,6, otomotiv yakıtı satışları %11,7 arttı.

Perakende ciro bir önceki aya göre aynı seviyede kaldı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2018 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre aynı seviyede kaldı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları %0,9, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %0,9 artarken, otomotiv yakıtı satışları %3,3 azaldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın