Türkiye Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu (TAMPF), Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ı ziyaret ederek “Türkiye Perakende Sektörü Raporu”nu sundu.

Türkiye Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu, perakende sektörünün güncel konu ve sorunlarını iletmek üzere Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ı makamında ziyaret etti.

Federasyonu oluşturan Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD), Gıda Perakendecileri Derneği (GPD), Kategori Mağazacılığı (KMD), Tescilli Markalar Derneği (TMD) ve Turizm Restaurant Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (TURYID) dernek başkanlarının da katılımıyla Ankara’da gerçekleşen çalışma toplantısında döviz kurlarında yaşanan hareketin sektöre olumsuz etkisi başta olmak üzere; esnek çalışma, çalışma saatleriyle ilgili düzenlemeler, kredi kartlarında taksit kısıtlaması, yabancı marka ithalatıyla ilgili görüşler, asgari ücret ve Turquality gibi önemli konularda Federasyonun tespitleri Ticaret Bakanına ve çalışma toplantısına katılan Bakanlık bürokratlarına detaylı bir şekilde aktarıldı.

Fotoğrafta yer alanlar soldan sağa: Cihat Alagöz- Ticaret Bakanlığı Bakan Danışmanı, Kaya Mehmet Demirer – Frankie CEO, TURYİD Yönetim Kurulu Başkanı, Mustafa Songör – Makro Market Genel Müdür, GPD Yönetim Kurulu Başkanı, Avi Alkaş – JLL Ülke Başkanı, AYD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, Hülya Aslantaş – Global Blue Yönetim Kurulu Başkanı, TMD Yönetim Kurulu Başkanı, Ruhsar Pekcan – T.C. Ticaret Bakanı, Kubilay Özerkan – Metro Global Yürütme Kurulu Üyesi, TAMPF Yönetim Kurulu Başkanı, Yenal Gökyıldırım – Media Markt CEO, KMD Yönetim Kurulu Başkanı, Burak Ünaldı – TAMPF Genel Sekreteri, Fatih Metin – Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcısı

TAMPF Yönetim Kurulu Başkanı Kubilay Özerkan, “Bugün bir nezaket ziyareti olarak planladığımız bu toplantının son derece kapsamlı bir çalışma toplantısı olarak gerçekleşmesi bile ümitli olmamız için yeterlidir” değerlendirmesinde bulunurken; Bakan Pekcan ise ‘Yeni süreçte sizler gibi Sivil Toplum kuruluşlarını son derece önemli buluyoruz. Belirttiğiniz konularla ilgili çözümleri birlikte geliştirmeliyiz. Türkiye’nin yeni küresel perakende markaları çıkarabilmesini sağlamamız şart” dedi.

TAMPF’ı oluşturan dernek başkanları, Maliye Bakanı’nın ‘Bankalar ve BDDK ile birlikte kur artışından etkilenen firmaların tespit edilerek büyük bir dönüşümle firmaların rahatlatılacağı, önümüzdeki günlerde firmaların döviz riskini azaltmaya yönelik adımların atılacağı’ yünündeki açıklamasını son derece yapıcı bulduklarını, Ticaret Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı’nın birlikte perakende sektörü ve yeme içme sektörünü de bu anlayışa dahil etmesini beklediklerini bildirdiler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz