23.3 C
Ankara
Cumartesi, Mayıs 8, 2021

Perakende satışlar Şubat’ta yüzde 3,4, toplam ciro ise yüzde 1 arttı

Okumalısınız!

Yaşam İçin Gıda
Gıda, yaşamdır! Yaşamınız söz konusu olduğunda efsaneleri bir kenara bırakın!

Perakende satışlardan elde edilen ciro, aylık yüzde 4,5, yıllık yüzde 21 artış gösterdi. Şubat ayında elde edilen toplam ciroda ise artış aylık yüzde 1 olurken, en yüksek ciro artışı yüzde 5,4 ile inşaatta gerçekleşti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), “Ciro Endeksleri, Şubat 2021” ile “Perakende Satış Endeksleri, Şubat 2021” verilerini açıkladı.

Buna göre, sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, bu yılın Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 3,4 arttı. 

Aynı ayda gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 5,4, otomotiv yakıtı satışları yüzde 3,8 artarken, gıda, içecek ve tütün satışları ise aynı seviyede kaldı.

Sabit fiyatlarla perakende satış hacmi bu yılın Şubat ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,6 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 8,1, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 4, otomotiv yakıtı satışları yüzde 0,8 yükseldi.

Cari fiyatlarla perakende ciro ise bu yılın Şubat ayında, bir önceki aya göre yüzde 4,5 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1,4, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 5,9, otomotiv yakıtı satışları yüzde 6,3 arttı.

Perakende ciro, Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 21 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 26,3, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 22,7, otomotiv yakıtı satışları yüzde 5,9 artış gösterdi.

Elde edilen ciroda artış aylık yüzde 1

TÜİK’in ciro endeksleri verilerine göre, sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında ciro endeksi Şubat ayında aylık olarak yüzde 1, yıllık ise yüzde 30,4 arttı.

Toplam cironun alt detaylarına bakıldığında, Şubat ayında aylık inşaat sektöründe elde edilen ciro  yüzde 5,6, ticaret ciro endeksi yüzde 1, hizmet ciro endeksi yüzde 3,5 artarken, sanayi sektörü ciro endeksi yüzde 0,5 azaldı.

Şubat ayında yıllık sanayi sektörü ciro endeksi yüzde 37,7, inşaat ciro endeksi yüzde 18,7, ticaret ciro endeksi yüzde 32,8, hizmet ciro endeksi yüzde 11,3 artış gösterdi.

Bu arada. Perakende Satış Endeksleri, perakende ticaret sektöründe farklı tür ve büyüklükteki girişimlerin satışlarını aylık olarak ölçen endeks olarak tanımlanıyor. Perakende Satış Endeksleri, perakende ticaret sektörünün gelişimini ölçmesinin yanı sıra tüketici güveninin ve hanehalkı talebinin de göstergesi olarak kabul ediliyor ve bu nedenle ekonominin durumunu gözlemlemek adına en önemli göstergelerden birisi olarak değerlendiriliyor. 

Ciro endeksi ise referans ayda işyeri tarafından fatura edilmiş mal ve hizmet satışlarından oluşuyor. 

Kaynak: Ajans Bizim

Son Haberler

İBB çölyak, PKU ve otizm hastalarını bayramda unutmadı

İBB çölyak, PKU ve otizm hastalarını bayramda unutmadı