Şubat ayında perakende satış hacmi bir önceki aya göre %1 azalırken, perakende ciroları %0,3 oranında düşüş gösterdi.

Şubat ayında perakende satış hacmi bir önceki aya göre %1 azaldı. Şubat ayında gıda, içecek ve tütün satışları %0,5 azalırken, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %1,2, otomotiv yakıtı satışları %0,8 azaldı. Perakende ciro ise Ocak ayına göre %0,3 azaldı.

TÜİK, Şubat ayı Perakende Satış Endekslerini açıkladı.  Verilere göre, Şubat ayında perakende satış hacmi bir önceki aya göre %1 azalırken, perakende ciroları %0,3 oranında düşüş gösterdi.

Perakende satış hacmi bir önceki aya göre %1 azaldı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2018 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre %1 azaldı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları %0,5, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %1,2, otomotiv yakıtı satışları %0,8 azaldı.

Perakende ciro bir önceki aya göre %0,3 azaldı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2018 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre %0,3 azaldı. Aynı ayda gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %0,4, otomotiv yakıtı satışları %1,9 azalırken, gıda, içecek ve tütün satışları %0,8 arttı.

Perakende satış endeksleri, Şubat 2018

Perakende satış hacmi bir önceki yılın aynı ayına göre %8 arttı

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2018 yılı Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %8 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları %7,7, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %7,4, otomotiv yakıtı satışları %10,2 arttı.

Perakende ciro bir önceki yılın aynı ayına göre %18,2 arttı
Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2018 yılı Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %18,2 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları %16,5, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %19,8, otomotiv yakıtı satışları %16,6 arttı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın