13.1 C
Ankara
Çarşamba, Nisan 14, 2021

Perakende güveni 2021 yılına düşüşle başladı

TEPAV Perakende Güven Endeksinin (TEPE) 133. sayısı yayımlandı. Perakende güveni geçen aya ve geçen yıla kıyasla düşerken, perakendecilerin satış beklentisi azaldı.

Okumalısınız!

Yaşam İçin Gıda
Gıda, yaşamdır! Yaşamınız söz konusu olduğunda efsaneleri bir kenara bırakın!

TEPAV Perakende Güven Endeksinin (TEPE) 133. sayısı yayımlandı. Perakende güveni geçen aya ve geçen yıla kıyasla düşerken, perakendecilerin satış beklentisi azaldı.

TEPAV (Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı) tarafından her ayın 2. işgünü yayınlanan TEPAV Perakende Güven Endeksinin (TEPE) 133. sayısı yayımlandı. Endekse göre TEPE, Ocak 2021’de bir önceki aya göre 10,1 puan, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise 2,6 puan azalışla -15,5 puan değerini aldı.

TEPE, Perakende güveninin geçen aya ve geçen yıla kıyasla azalışında, geçtiğimiz 3 ayda işlerin durumu ve gelecek 3 ayda satış beklentisi göstergelerindeki kötüleşme etkili oldu.

“Elektrikli ev aletleri, radyo ve televizyonlar” sektörü Ocak ayında perakende güveni en fazla artan sektör oldu. Bölgeler bazında incelendiğinde ise Ocak ayı perakende güveninde en fazla artış Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi’nde görüldü. Perakende güveninde Türkiye, geçen yıla göre AB-27 ve Euro Bölgesi’nden daha iyi performans sergiledi.

Perakende güveni geçen aya ve geçen yıla kıyasla azaldı

Ocak ayında -15,5 puan değerini alan TEPE, geçen yılın aynı dönemine göre 2,6 puan, geçen aya göre 10,1 puan azaldı. TEPE değerinin aylık ve yıllık azalışında, geçtiğimiz 3 ayda işlerin durumu ve gelecek 3 ayda satış beklentisi göstergelerindeki kötüleşme etkili oldu.

Perakendecilerin satış beklentisi azaldı

Önümüzdeki 3 aya ilişkin satış beklentilerinin denge değeri Ocak 2021’de -9,6 puan oldu. Buna göre önümüzdeki 3 aya ilişkin satış beklentileri, bir önceki aya göre 3,4 puan, bir önceki yılın aynı ayına göre 5,2 puan azaldı.

Ocak 2021’de TEPE anketi katılımcılarının yüzde 30,2’si önümüzdeki 3 ayda işlerinde iyileşme beklerken, yüzde 39,2’si işlerinde kötüleşme beklediğini belirtti. İşlerinde bir değişiklik beklemeyenlerin oranı ise yüzde 30,6 oldu.

Son Haberler

Kestane kanseriyle mücadelede başarı

Kestane kanseriyle mücadelede başarı