TPF Başkanı Mustafa Altunbilek; “Yerel zincir marketler olarak konut, otomotiv, mobilya ve beyaz eşya sektörlerini canlandıracak vergi indirimlerinin, iç talebi ve istihdamı artıracağını düşünüyoruz. Perakendeciler olarak, bu indirimlerin market reyonlarına da uğraması için hükümetimizden destek bekliyoruz” dedi.

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Başkanı Mustafa Altunbilek

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Başkanı Mustafa Altunbilek, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın önceki gün açıkladığı vergi indirimlerinden marketlerin de faydalandırılmasını istedi. Altunbilek; “Manav, kırmızı et, bakliyat, unlu mamuller, zeytin ve zeytinyağı ürünlerinde KDV oranının toptanda olduğu gibi marketlerimizde de yüzde 8’den yüzde 1’e düşürülmesi tüketiciye yarar; sepetler çok daha ucuza dolar” dedi.

“Yüzde 8 yerine yüzde 1 KDV tüketicide alım gücünü artıracak.”

Yerel zincirler olarak vatandaşa daha uygun fiyatlı ürün satmak istediklerini belirten Altunbilek, şu bilgileri verdi:

“KDV indirimi ile kayıt dışılık, haksız rekabet gibi önemli konuların önüne geçilirken, tüketiciler Türkiye genelinde daha ucuza alışveriş yapabilecek. Devletimizin sağlayacağı destek, yapacağı düzenleme ile vatandaşımız marketlerimizden yüzde 7 daha ucuza ürün alabilecek. Minimum kârlarla tüketicilerimizi memnun etmemiz, rekabet ederek gücü kendimizde bulmamız gerekiyor. Yüzde 8 yerine yüzde 1 KDV tüketicide alım gücünü artıracak. Bizlere rekabet gücü kazandıracak. Eylül ayında uygulamaya başladığımız ‘Yerli Üretim, Yerel Marketten Alınır’ kampanyamız kapsamında Türkiye genelindeki 4 bine yakın marketimizde yerli ürünleri raflarımızda önceliklendiriyoruz. Hükümetimizce uygulanacak KDV indirimi yerli üreticilerin de desteklenmesini, nefes almasını, istihdama daha fazla katkı yaratmalarını sağlayacak.”

Mustafa Altunbilek, Enflasyonla Topyekun Mücadele programı kapsamında uygulanan yüzde 10 indirime ek olarak, gerçekleştirilecek KDV düzenlemesiyle de birlikte belirlenecek o ürünlerde vatandaşların yüzde 17 daha ucuza alışveriş yapabileceğini söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın