Market ve mağazaların plastik poşetler için ödemeleri gereken geri kazanım katılım payına ilişkin “Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamesi Genel Tebliği’’ bugünkü Resmi Gazetede yayınlandı.

Ücretli plastik poşetler ve beyanı konusunda Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamesi Tebliği, bugünkü Resmi Gazetede yayınlandı.

Market ve mağazaların plastik poşetler için ödemeleri gereken geri kazanım katılım payına ilişkin Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamesi Genel Tebliği’’ bugünkü Resmi Gazetede yayınlandı. Tebliğ, plastik poşetler için ödenecek geri kazanım katılım payının beyanı ve tahsiline ilişkin usul ve esasları belirliyor. Tebliğe göre kurumlar vergisi mükellefleri aylık, diğer firmalar ise üç aylık dönemler halinde, poşet satışı yapmamış olsalar dahi beyanname verecekler.

Beyannamelerin, plastik poşetin satışının yapıldığı beyan dönemini takip eden ayın 24’üncü günü saat 23.59’a kadar yetkili vergi dairesine elektronik ortamda gönderilmesi gerekiyor. Tebliğin Geçici 1’inci maddesine göre, 2019 Ocak ve Şubat ayında satılan plastik poşetlere ilişkin beyannameler 24 Nisan 2019 tarihine kadar verilecek, 30 Nisan 2019 tarihine kadar da ödenecek.

Tebliğe göre, faaliyetleri sırasında hiçbir şekilde plastik poşet kullanmayan veya münhasıran kağıt, karton, tekstil gibi plastikten farklı bir malzemeden imal edilmiş poşet kullanan satış noktaları Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamesi vermeyecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın