Belgü: "Yönetmelik ortak alan tanımı ve ortak alan giderlerinin paylaşımı gibi ihtilaflara neden olabilen ve zaman zaman kötü amaçlı kullanılabilecek sorunların aşılmasında bizlere yön verecek."

AVM Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmeliğin ortak alan tanımı ve giderleri gibi ihtilaflı konuları aşmaya imkan tanıyacağı ifade edildi.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hulusi Belgü, şunları belirtti:

“AVM Yönetmeliği Perakende Kanunu’nda olduğu gibi sektörü temsil eden derneklerin ortak faaliyeti ile ortaya koyulmuştur. AYD, BMD, GPD, KMD ve TURYİD’in değerli başkanları ve temsilcilerinin yanı sıra derneğimizi temsilen AYD Hukuk Danışmanı ve MGC Hukuk Bürosu Genel Müdürü Sayın Mustafa Güneş özverili faaliyeti ortak aklı temsil eden bir yönetmeliğin yürürlüğe girişini mümkün kılmıştır.

AVM ve perakende sektörü sinerji içinde olup iyi şeyler yaptı ve büyüdü. AVM Yönetmeliği de bunun en iyi örneklerinden biri. Yönetmelik yeni birtakım hususlar getirecek. Böylece ortak alan tanımı ve ortak alan giderlerinin paylaşımı gibi ihtilaflara neden olabilen ve zaman zaman kötü amaçlı kullanılabilecek sorunların aşılmasında bizlere yön verecek. Bundan sonra hükümetimizin yine Perakende Kanunu kapsamında daha çok perakendeyi ilgilendiren yeni yönetmelik ile ilgili faaliyette olduğunu biliyoruz. Bu yönetmeliklerin de hükümet, perakende ve AVM sektörü güç birliği ile sektörün önünü açacak şekilde ele alınacağı kanaatindeyiz. Biz bu yönetmelik çalışmalarında da AVM tarafı olarak gereken yapıcı katkıyı vermeye açığız.”

TÜDEF, AVM yönetmeliğine tepki gösterdi

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) ise Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nca yayınlanan Alışveriş Merkezleri Hakkındaki Yönetmeliğe tepki gösterdi.

TÜDEF Genel Başkanı Hasan Atak imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, bakanlıkça çıkarılan ve amacı, “Alışveriş merkezlerinin nitelikleri ile açılış, faaliyet ve denetimlerine ilişkin usul ve esasları düzenlemek olan” bir yönetmeliğe, tüketici derneklerince olası tüketici hak ihlallerini yerinde çözmeye yönelik Tüketici Yardım Bürolarının açılması görüşünün yansımadığı ifade edildi.

TÜDEF’ten yapılan açıklama şu şekilde: “Yönetmelik ile AVM’lerde; sosyal ve kültürel etkinlik alanı, acil tıbbi müdahale ünitesi, ibadet yeri, bebek bakım odası, çocuk oyun alanı ve dinlenme alanları ile ortaklaşa kullanma, korunma veya faydalanma için zorunlu olan diğer alanlar oluşturulduğu görülmektedir. Bununla birlikte TÜDEF tarafından yönetmelikte yer alması istenen; ‘olası tüketici hak ihlallerini yerinde önlemeye yönelik şikayetlerinin derneklerce anında değerlendirilerek kısa sürede sonuçlandırılması ve tüketicilere hukuki destek sağlamak üzere AVM’ lerde Tüketici Yardım Bürolarının kurulması’ konusunda ki önerinin yönetmelikte yer almadığı üzüntüyle görülmüştür. Bu anlayış, olsa olsa, ‘Şu tüketici dernekleri olmasa ticareti ne güzel idare ederdim’ anlayışı olup, tüketicinin etkin korunması ilkelerine, tüketicinin temsil ve sesini duyurma hakkına aykırıdır.”

Yeni yönetmelikte neler var?

Yönetmelik, alışveriş merkezlerine ilişkin ilke ve kurallar ile alışveriş merkezi maliki ile yönetiminin, yetkili idarelerin ve diğer ilgili kurum ve kuruluşların alışveriş merkezlerine ilişkin görev ve sorumluluklarını kapsıyor.

Buna göre, Alışveriş merkezinde Esnaf ve sanatkâr işletmecilerine rayiç bedel üzerinden kiraya verilmek üzere, toplam satış alanının en az yüzde beşi oranında, Geleneksel, kültürel veya sanatsal değeri olan kaybolmaya yüz tutmuş meslekleri icra edenlere, en fazla rayiç bedelinin dörtte biri tutarında kiraya verilmek üzere, toplam satış alanının en az binde üçü oranında, yer tahsis edilecek.

Tahsis edilen işyerlerinin rayiç kira bedeli alışveriş merkezi malikince tespit edilecek. Rayiç bedelin tespitinde, tahsis edilen işyerinin büyüklüğü ve alışveriş merkezi içindeki konumu, alışveriş merkezinin büyüklüğü ve bulunduğu yer, potansiyel iş hacmi ve ciro gibi hususlar dikkate alınacak.

Sürekli indirimli satış türünü gösterir ya da çağrıştırır ibarelerin alışveriş merkezince kullanımı, içindeki perakende işletmelerin her birinin sürekli indirimli satış yapmasına bağlı olacak.

Bu ibarelere, alışveriş merkezinin ön cephesinde kolaylıkla görülebilir ve okunabilir bir şekilde yer verilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz