Kahramanmaraş̧; “Doğa Dostu Şehir ve Duyarlılık” ana temasıyla EXPO 2023’e hazırlanıyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, EXPO 2023’ü 40 ülkeden 2 milyon kişinin ziyaret edeceğini söyledi.

EXPO 2023 Kahramanmaraş’ın tanıtımı bugün Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli,  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, Kamramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Fatih Erkoç ve Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek’in katılımıyla gerçekleştirildi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen toplantıda konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Expo 2023 Kahramanmaraş’ın kenti dünyaya tanıtmaya vesile olacağını söyledi: “Expolar, olimpiyatlar ve dünya kupasının ardından, dünyada düzenlenen en büyük organizasyonlardan biridir. Expo 2023 Kahramanmaraş, Maraş’ımız için, büyük bir öneme sahip. Expo 2023 Kahramanmaraş, temelde b1 sınıfı, uluslararası kategoride bir bahçecilik Expo’sudur. İnşallah, Kahramanmaraş’ta; 23 Nisan – 31 Ekim 2023 tarihleri arasında, 192 gün süreli bir etkinlik olacak. 21. yüzyılın temel sorunlarından biri, küresel çapta giderek yayılan kentleşme olgusudur. Artan nüfusla doğal alanların imara açılması ve tamamen insan ve üretim odaklı mekân tasarımı, dünyamızın geleceğini tehdit etmektedir. Expo 2023 Kahramanmaraş’ın ana teması, bu yüzden “doğa dostu şehir ve duyarlılık” olmuştur.’’

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli Expo 2023’ün katkılarını şu sözlerle anlattı:

“Expo, farklı kesimlerin perspektifinden, 4 farklı yararı barındırmaktadır. Uluslararası toplum için expo, işbirliği ve ilerleme için bir diyalog platformudur. Halk için expo, eğitim ve eğlence deneyimidir.  Ev sahibi ülke için expo, ülkenin markalaşması ve gelişmesi için bir araçtır.  Katılımcılar için expo, uluslararası sosyal yardımlaşmaya ve ekonomik fırsatlara olanak verir. Bu vesile ile inşallah, Kahramanmaraş’a, 40’tan fazla ülkeden yatırımcı ve turist gelecek. Bu fuara yurtiçi ve dışı olmak üzere; toplamda 2 milyon ziyaretçinin gelmesi beklenmektedir. Bu bağlamda expo, inşallah Kahramanmaraş’a saygınlık kazandıracak ve değer katacaktır. Kahramanmaraş, bu vesileyle dünyaya açılacak ve her anlamda gelişme imkânı bulacaktır. Kahramanmaraş, yine bu vesileyle kültürel, tarihsel varlıklarını da tanıtmış olacaktır.’’

EXPO 2023 Kahramanmaraş

AK Parti Kahramanmaraş̧ Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal ile Kahramanmaraş’ın merkez ilçesi Onikişubat’ın Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek’in girişiminde gerçeklesen adaylık başvurusu, Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği, AIPH’in İtalya’nın Padova şehrinde geçtiğimiz Eylül ayında gerçekleşen Genel Kurulu’nda oy birliği ile kabul edilmiş ve EXPO 2023 Kahramanmaraş’a kazandırılmıştı.

Kırktan fazlası ülke olmak üzere, uluslararası kurum ve kuruluşlarla birlikte 150’ye ulaşan kurumsal katılımcının beklendiği etkinliği yerli ve yabancı 1.85 milyon ziyaretçinin gezmesi planlanıyor. EXPO 2023 Kahramanmaraş̧ için ilk işbirliği anlaşması 4 Kasım’da EXPO 2018’in düzenlendiği Tayvan’ın Taichung Belediyesi ile gerçekleştirilirken, 19 ülke ise henüz resmi davet yollanmamasına rağmen katılım talebini bildirmiş̧ durumda.

Onikişubat Belediyesi rekreasyon projesi çerçevesinde, halen inşa faaliyetleri devam eden, Hasancıklı Mahallesinde, Menzelet ve Sır Barajı civarındaki 747 bin metrekarelik bir arazi EXPO alanına dönüştürülüyor. İlgili alan EXPO’dan önce şehrin en büyük ve modern rekreasyon alanı olarak tasarlanıp, planlama ve inşa faaliyetleri başladığı için EXPO 2023 Kahramanmaraş’ın son derece ekonomik ve verimli olması öngörülüyor.

Yalnızca Kahramanmaraş̧ için değil, bölge ve Türkiye için de bir çekim merkezi olarak planlanan EXPO 2023 alanında; kültür ve kongre merkezi, aqua park ve lunapark, doğa müzeleri başta olmak üzere çok çeşitli spor ve etkinlik üniteleri ile 68.700 metrekarelik devasa bir gölet ve 220.000 metrekareden fazla yeşil alan bulunacak.

Ana tema olarak; “Doğa Dostu Şehir ve Duyarlılık” başlığının belirlendiği EXPO 2023’ün alt temaları olarak ise; “Çocuklar İçin Doğa Temelli Eğitim”, “Kentsel Dönüşümün Biyofilik Tasarımı”, “Şehir Bahçeciliği ve Yerel Gıda”, “Daha Yeşil, Daha Sağlıklı, Daha Mutlu” ve “Sadeliğin Hikmeti” başlıkları seçildi.

Ana tema ve alt temalar; 21. Yüzyılın giderek büyüyen şehirleşme ve refah sorunlarına karşı yeryüzündeki hayatın korunmasını ve insanlığın daha yaşanılır, daha mutlu bir geleceğe olan inancını yansıtmayı hedefliyor.

Türk ve İslam coğrafyası başta olmak üzere, dünya ile kültürel ve ekonomik işbirliğinin geliştirilmesini ve Kahramanmaraş̧ isminin hem ulusal hem de uluslararası alanda daha çok tanınmasını hedefleyen EXPO 2023 Kahramanmaraş̧; 23 Nisan – 31 Ekim 2023 tarihleri arasında 192 gün süreli bir etkinlik olarak gerçekleşecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz