Güvenilir Ürün Zirvesi Haziran’da gerçekleştirilecek

0
109
Güvenilir Ürün Zirvesi Haziran’da gerçekleştirilecek

Güvenilir Ürün Platformu kapsamında ve İstanbul Ticaret Odası desteği ile çalışmaları devam eden Güvenilir Ürün Zirvesi’nin Haziran ayında gerçekleştirilmesine karar verildi. Önemli konuşmacıların yer alacağı panellerden oluşacak zirvede güvenilir ürünlere ödül de verilecek.

Güvenilir Ürün Platformu’nun 16 Ocak Çarşamba günü İstanbul Ticaret Odası ev sahipliğinde gerçekleştirilen yönetim kurulu toplantısında, Haziran ayında gerçekleştirilmesi planlanan Güvenilir Ürün Zirvesi tartışıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Güvenilir Ürün Platformu Genel Başkanı Celal Toprak, güvenilir ürüne ulaşmanın her insanın hakkı olduğuna işaret ederek; “Bu ürünleri ararken en önemli engelimiz bilgi kirliliğidir. İşte bu zirveyi gerçekleştirmek istememizin asıl nedenlerinden biri de bu; daha fazla kişiye ulaşarak toplumsal bilinci arttırabilmek.” şeklinde konuştu.  

Kriterler doğrultusunda ödül
“Güvenilir ürün tanım olarak önemli” diyen İstanbul Ticaret Odası Sayman üyesi ve Güvenilir Ürün Zirvesi Başkanı Ahmet Özer de “Zirvede güvenilir ürün tanımını çok iyi yapabilmeliyiz. Bu anlamda akademik çevrelere daha fazla yer vereceğiz. Ticaret Üniversitesi başta olmak üzere birçok üniversite ile kriter belirleme de ortak çalışma başlatıyoruz, akademik ve tarafsız çevrelerce belirlenen kriterler doğrultusunda hem üreticilere hem ürünlere hem de STK’lara ödülde verilecek. Bu ödüller hem bilgiyi yayıcı hem de güvenilirliğin sürdürülebilmesinde teşvik edici olacaktır” dedi.

Gıda güvenliği dünyada en çok konuşulan konu olacak
Güvenilir Ürün Platformu Yönetim Kurulu Üyesi ve TMG Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı Zuhal Mansfield ise “Başta gıdalar olmak üzere gelecekte de ürün  güvenliği dünyada en çok konuşulan konu olacak. Bu anlamda çalışmalarımızı Türkiye geneline yayılacak şekilde yapmalıyız. Önerim, diğer toplantılarımız için farklı bölgeler seçmek ve oradaki Ticaret Odalarını da sürece dahil ederek gücümüzü birleştirmektir.” diye konuştu.

Tarafsız bir jüri olacak
Zirvede gerçekleştirilecek ödül töreni ile ilgili konuşan Yönetim Kurulu Üyesi Hamdi Doğan, “Seçim tamamen objektif olacak. Bu yüzden belli kesimlerin tepkisini çekebiliriz ama önceliğimiz tüketici ve tüketiciyi doğru bilgilendirmek. Bu yüzden tarafsız bir jüri oluşturacağız ve bu jüri üniversiteler ve tarafsız kuruluşların ortak kriterlerine göre değerleme yapacak ve ödül verecek.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın