Yeni tip kulak küpesinde şok maliyet!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin fikri bana ait dediği yeni tip kulak küpesinin maliyeti hakkında hiç bir bilgi vermemesi tartışmalara neden oldu. Tarımdan Haber sitesinde yer alan habere göre, sektör yetkilileri, Bakan Pakdemirli’nin açıkladığı GSM şebekesine bağlı kulak küpesinin tahmini üretim maliyetinin 30-45 dolar arasında değişeceğine dikkat çekiyor.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, söz konuşu yeni tip kulak küpesinin TİGEM’in yaklaşık 200 çiftliğinde denendiğini, geçtiğimiz günlerde ise 20 bin hayvan için ikinci pilot uygulamaya geçeceklerini belirterek, ikinci pilot uygulamanın da başarılı olması durumunda 18 milyon hayvana bunu taşıyacaklarını açıkladı. 

Tarımdan Haber sitesinde yer alan haberde (Veterinere SMS atacak kulak küpesinde şok maliyet: Fiyatı bundan dolayı mı açıklanmıyor?), hayvancılıkta önemli bir uygulama olacağı iddiasıyla sunulmasına rağmen, söz konusu yeni tip kulak küpelerinin maliyeti ile ilgili nedense hiçbir açıkla yapılmadığına dikkat çekildi. Haberde, “Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’nin söz konusu kulak küpelerine yönelik en ince ayrıntısına kadar açıklama yapmasına rağmen, söz konusu uygulamada asıl önemli olan maliyet unsuru ile ilgili bugüne kadar bir bilgi vermemesi kafaları karıştırıyor. Diğer yandan söz konusu hizmetin hangi GSM operatörü tarafından ve kaç lira bir maliyetle verileceği de bilinmiyor.” ifadelerine yer verildi.

Şok maliyet 

Habere göre, sektör yetkilileri, Bakan Pakdemirli’nin açıkladığı GSM şebekesine bağlı kulak küpesinin tahmini üretim maliyetinin 30-45 dolar arasında değişeceğine dikkat çekiyor. Maliyetinin yanında GSM operatöründen de yıllık hat hizmetinin alınacağına vurgu yapılırken, bu hizmeti yapacak GSM operatörünün de büyük bir ayrıcalık elde edeceğine işaret ediliyor. Yine sektör yetkilileri, dünyada benzer örnekleri ticari olarak zaten satılan bu kulak küpesinin yeni bir fikir olmadığına da dikkat çekiyor. 

720 milyon doları kim ödeyecek? 

TÜİK verilerine göre Türkiye’de 18 milyon büyükbaş hayvan bulunuyor. Sektör yetkililerinin verdiği maliyetle mevcut hayvan sayısı çarpıldığında Bakan Pakdemirli tarafından açıklanan ve hayvancılıkta büyük bir çığır açacağı iddia edilen yeni tip kulak küpesinin yetiştiriciye maliyeti ilk planda 720 milyon doları bulacak. Her yeni doğan buzağı da ise bu rakam daha da artacak. Zaten kriz içinde bulunan besici ve süt üreticisinin böyle bir maliyeti nasıl karşılayacağı ise bilinmiyor. 

Kulak küpeleri insan müdahalesine açık olacak

Diğer yandan yeni tip kulak küpesi her ne kadar GSM şebekesine bağlı olsa da mevcut kulak küpeleri gibi insan müdahalesine açık olacağı için kimliklendirme sorunu yine tam anlamıyla çözülmüş olmayacak. İnsanlar yine bir şekilde bu kulak küpelerini de değiştirebilecekleri bir yol bulabilecekler. 

Kaynak: Tarımdan Haber

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın