Bakan Zeybekci, Gürcistan Başbakan Birinci Yardımcısı, Ekonomi ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı Dimitri Kumsishvili ve beraberindeki heyetle görüştü.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, ABD’nin çelik ürünleri ithalatına ilave vergi getirmeye yönelik çalışmalarına ilişkin, “İtiraz ve şikayetler olduğunda biz de Amerikan ürünlerine karşı maalesef önlem başlatmak zorunda kalırız.” dedi.

Bakan Zeybekci, Gürcistan Başbakan Birinci Yardımcısı, Ekonomi ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı Dimitri Kumsishvili ve beraberindeki heyetle görüştü. Bakan Zeybekci, iki ülke arasındaki ilişkilerinin gelişmesi için her fırsatı değerlendirdiklerine dikkati çekti. Türkiye ve Gürcistan arasındaki ticaret hacminin, beklenenin gerisinde kaldığını belirten Zeybekci, “İki ülke arasındaki ticaretin önündeki tüm engelleri kaldırmakla ilgili ortak mutabakatımız oldu. Bu konuda teknik heyetler görüştü. Bugün bu konuları görüşeceğiz.” diye konuştu.

“Türkiye olarak tecrübeliyiz”

Bakan Zeybekci, toplantıda basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. ABD’nin çelik ithalatına ilave vergi getirme hazırlığına ilişkin soruya Bakan Zeybekci, “Birçok ülkeye karşı bir çalışma var. Bu konuda Türkiye olarak tecrübeliyiz. Türk çelik ürünlerine karşı daha önce açılmış olan 3 anti damping soruşturması, önlem gerekmediği şeklinde sonuçlandı. Türkiye’nin demir çelik ürünlerine, haksız rekabet yaratsın diye hükümet olarak vermiş olduğumuz hiçbir destek ve teşvik yok.” cevabını verdi. Bakan Zeybekci, şu değerlendirmelerde bulundu:

“İtiraz ve şikayetler olduğunda biz de Amerikan ürünlerine karşı maalesef önlem başlatmak zorunda kalırız. Çünkü Türkiye’deki ithalatçılar, üreticiler ve ihracatçıların da bu konuda hassasiyetleri ortaya çıkar, duyarlılıkları artar. Bununla ilgili bizlere şikayetleri olur, biz de bu şikayetleri inceleriz, bakarız. Dolayısıyla buradan önlem çıkma ihtimali yüksektir. Bu dönemde ABD’nin bazı ihraç ürünlerine ilave yükümlülük vergileri uygulamamız da oldu. Bu şekilde yakın takip ediyoruz. Ama ABD’nin, ‘dünyanın her yerine serbestçe ürünlerimi satabileyim diğer taraftan da ABD’ye başka ülkeler istediği ürünleri serbestçe satmasın’ anlayışı, kabul edilebilir bir şey değil.”

Bakan Zeybekci, ABD’nin tutumunun Dünya Ticaret Örgütü kurallarına aykırı olduğunu vurgulayarak, “ABD’nin yakın dönemde bu yanlıştan, korumacı ve içine kapanık duvarları yükselten anlayıştan pek ayrılacağı ümidi içinde değilim. Biz de önlemlerimizi alıp bu konudaki çalışmalarımızı devam ettiriyoruz.” dedi.

“Otoyol 2021’de devreye girecek”

İzmir-Aydın Otoyolu’nun Denizli’ye kadar uzatılmasını sağlayacak projenin son duruma ilişkin soruları da yanıtlayan Bakan Zeybekci, söz konusu çalışmanın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Denizli ziyaretinde gündeme geldiğini söyledi.

Bakan Zeybekci, “İzmir-Antalya Otoyol Projesi’nin ikinci etabını oluşturan Aydın-Denizli Otoyolu için yarın Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ihale ilanına çıkarak süreci başlatmış olacak. Hazirana kadar ihale süreci bitecek. Bu sene yazın yapımının başlanmasını ve 2021’de devreye girmesini hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı. Bakan Zeybekci, bu bölgede üç beş sene içinde 20 milyonun üzerinde turistin hareket halinde olacağına dikkati çekerek, bu yolun, turizmden, ihracata ve sanayiye kadar önemli katkılar sağlayacağına işaret etti.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER