İSO’dan yeni endeks: Türkiye İhracat İklimi Endeksi

İstanbul Sanayi Odası (İSO), Türkiye imalat sektörünün ana ihracat pazarlarındaki faaliyet koşullarını ölçen Türkiye İhracat İklimi Endeksi oluşturdu. Endeksin ilk açıklanan verilerine göre mart ayında 52,3 seviyesinde gerçekleşti.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından oluşturulan Türkiye İhracat İklimi Endeksi’nin Mart 2019 dönemi sonuçları açıklandı. Eşik değer olan 50,0’nin üzerinde ölçülen tüm rakamların ihracat ikliminde iyileşmeye, altındaki değerlerin bozulmaya işaret ettiği mevsimsel etkilerden arındırılmış olarak açıklanan verilere göre, şubat ayında 52,4 olarak ölçülen İSO Türkiye İhracat İklimi Endeksi martta da aynı iyileşme seyrini sürdürerek 52,3 seviyesinde gerçekleşti.

İSO’dan yapılan açıklamada endeksin, imalatçıların ihracat pazarlarından gelen talepte güçlü ve yakın dönem trendleriyle uyumlu bir iyileşmeye işaret ettiği bildirildi. Endekse göre, Türk imalatçılarının ihracat koşulları mart ayında belirgin bir şekilde iyileşti. Bu durum, Orta Doğu pazarlarında güçlenen talebin Avrupa’daki yavaşlama işaretlerini telafi etmesinden kaynaklandı. Ayrıca, Çin’in büyüme görünümünde de yılın ilk çeyreğinin sonunda iyileşme gerçekleşti.

BAE ve Suudi Arabistan genel iyileşmeyi destekledi

İSO’dan endekse ilişkin yapılan açıklamada, şu değerlendirmeye yer verildi:

“Mart ayında ekonomik aktivitenin en hızlı artış kaydettiği iki ülke; Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri oldu. Her iki ekonomide de büyüme önceki aya göre ivme kazandı. Türk imalat sanayi ihracat pazarının yaklaşık yüzde 3,5’ini oluşturan bu iki ülke, ihracat iklimindeki genel iyileşmeyi destekledi. Buna karşılık, imalatçıların en büyük ihracat pazarı olan Almanya’da talebin zayıfladığına yönelik işaretler devam etti. Ekonomik aktivitenin genişlemeyi sürdürmesine rağmen imalat üretimindeki düşüşle birlikte büyüme yaklaşık son altı yılın en düşük hızında gerçekleşti. Avrupa’nın diğer bölgelerinde de zayıflama kaydedildi. İngiltere’nin üretimi mart ayında değişim göstermezken, Fransa’da ekonomik aktivite son dört ayın üçünde düşüş sergiledi. Diğer ekonomilerde ise büyümenin yeniden toparlandığı yönünde işaretler oldu. İspanya ve Hollanda’da üretim artışı şubat ayına göre hızlandı.

ABD’de ekonomik aktivite hala güçlü, Çin’de artış var

ABD’de ekonomik aktivite önceki aya kıyasla yavaşlamakla birlikte güçlü hızda artmaya devam etti. Dünyanın ikinci en büyük ekonomisi olan Çin’deki aktivitenin martta Haziran 2018’den beri gözlenen en yüksek hızda artması bu ülkenin talebinde toparlanma işaretleri olduğunu gösterdi. Çin talebinde son dönemde gözlenen zayıflık Asya’daki çoğu bölgenin yavaşlamasında kısmen etkili olmuştu. Bu nedenle büyümenin yeniden canlanması küresel ticaret için olumlu bir işaret oldu. Öte yandan, Çin pazarı Türkiye imalat sektörü ihracatının yaklaşık yüzde 1’ini oluşturuyor. Diğer BRIC ekonomilerinin (Brezilya, Rusya, Hindistan) tümünde ekonomik aktivite büyüme kaydederken gelişen piyasalar 2019 ilk çeyreğinin sonunda genel olarak gelişmiş piyasalardan daha iyi performans gösterdi.

İSO Türkiye İhracat İklimi Endeksi hakkında değerlendirmede bulunan IHS Markit Direktör Yardımcısı Andrew Harker şunları söyledi: “2019 ilk çeyreğinin sonundaki gelişmeler, Türk imalatçılarının ihracat pazarlarının coğrafi açıdan çeşitli olmasının önemini ortaya koydu. Mart ayında Avrupa’dan gelen talepte zayıflık sürerken, bu boşluğu Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan’daki aktivitenin ivme kazanmasıyla birlikte Orta Doğu pazarları kapattı. Çin’deki talebin iyileştiğine yönelik belirtiler kalıcılaşmaya başlar ve küresel ticaretin canlanmasına yardımcı olursa, Türk ihracatçıları Orta Doğu’daki güçlü seyre ek olarak batı ekonomilerinden de daha olumlu bir talep tablosuyla karşılaşabilir.”

Sürdürülebilir İnovasyon Yönetimi ve Başarılı Liderlik!

birçok firma inovasyon yönetimi ve etkin liderlik konularında farklı zorluklarla karşı karşıya. Gerçekte doğru liderle çalışıyorlar mı?

Don’t Frustrate Your Employees!

When I was in a company, I saw that they prepared a lot of documents with the rules and regulations that must be read and applied during the operations. They were complex. The top management had complaints about the people. I saw that they injected a mechanistic process, boredom and drudgery. I know that everything should be clear, open, practical and simple to apply.

Evet – Hayır

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin, milletimize ve bütün insanlığa huzur ve mutluluklar getirmesini diliyorum.

2018’de gıda fiyatları: Tahminlerim

2018'de gıda fiyatları tüketicileri memnun edecek seviyede seyreder mi? Malum, tüketiciler bakımından asıl soru bu. Soruları, muhtemel gelişmeler ve uygulamalar üzerinden cevaplayacağım.

Avrupa tüketici örgütleri uyarıyor; beslenme ve sağlık beyanları sizi yanıltmasın…

Avrupa Tüketici Organizasyonu (BEUC) ve bu kuruluşa üye olan 11 ülkenin organizasyonu 19 Ocak 2017’de yayınladıkları bir bildiri ile besin profillerini düzenlemediği ve dolayısıyla piyasada yer alan yanıltıcı sağlık ve beslenme beyanlarını önlemekte geç kaldığı konusunda Avrupa Komisyonunu suçladı. 9 yıldır besin profillerinin belirlenmemiş olmasını büyük bir eksiklik olarak duyurdu.

E-Posta Aboneliği

Gelişmelerden haberdar olmak için Bizi Takip Edin.

Tarım Bakanlığı: Su sıkıntısı öngörülmüyor

Tarım ve Orman Bekir Pakdemirli, Türkiye'de barajlarda yeteri kadar su bulunduğunu ve içme suyunda herhangi bir sıkıntı öngörmediklerini açıkladı.

ZMO: Pansuman önlemlerle tarım sektörünün kalıcı sorunları çözülemez!

Ziraat Mühendisleri Odası, tarımsal faaliyette bulunan üreticilere verilen her türlü desteğin olumlu olduğunu, ancak bununla birlikte, tarım ve gıda sektörünün yapısal sorunlarına yönelik bütüncül önlemler alma yerine, alınan parçacı güncel önlemlerle sorunların çözümüne ilişkin bazı konu başlıklarında kamuoyunda ciddi kuşkular oluştuğuna dikkat çekti.

Koronavirüs, ekolojik dönüşüm için fırsat sunuyor

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği: “Koronavirüsün, insanlığa yaşattıklarıyla, doğa dostu üretim ve tüketim yöntemlerini benimseyerek, ekolojik yaşam alışkanlıklarının geliştirilmesi yönünde bir fırsat sunduğunu düşünüyoruz.”
4,813BeğenenlerBeğen
534TakipçilerTakip Et
640TakipçilerTakip Et
İstanbul
parçalı bulutlu
9.2 ° C
10.6 °
8 °
81 %
4.1kmh
75 %
Cts
10 °
Paz
10 °
Pts
15 °
Sal
15 °
Çar
9 °