İSO’dan yeni endeks: Türkiye İhracat İklimi Endeksi

İstanbul Sanayi Odası (İSO), Türkiye imalat sektörünün ana ihracat pazarlarındaki faaliyet koşullarını ölçen Türkiye İhracat İklimi Endeksi oluşturdu. Endeksin ilk açıklanan verilerine göre mart ayında 52,3 seviyesinde gerçekleşti.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından oluşturulan Türkiye İhracat İklimi Endeksi’nin Mart 2019 dönemi sonuçları açıklandı. Eşik değer olan 50,0’nin üzerinde ölçülen tüm rakamların ihracat ikliminde iyileşmeye, altındaki değerlerin bozulmaya işaret ettiği mevsimsel etkilerden arındırılmış olarak açıklanan verilere göre, şubat ayında 52,4 olarak ölçülen İSO Türkiye İhracat İklimi Endeksi martta da aynı iyileşme seyrini sürdürerek 52,3 seviyesinde gerçekleşti.

İSO’dan yapılan açıklamada endeksin, imalatçıların ihracat pazarlarından gelen talepte güçlü ve yakın dönem trendleriyle uyumlu bir iyileşmeye işaret ettiği bildirildi. Endekse göre, Türk imalatçılarının ihracat koşulları mart ayında belirgin bir şekilde iyileşti. Bu durum, Orta Doğu pazarlarında güçlenen talebin Avrupa’daki yavaşlama işaretlerini telafi etmesinden kaynaklandı. Ayrıca, Çin’in büyüme görünümünde de yılın ilk çeyreğinin sonunda iyileşme gerçekleşti.

BAE ve Suudi Arabistan genel iyileşmeyi destekledi

İSO’dan endekse ilişkin yapılan açıklamada, şu değerlendirmeye yer verildi:

“Mart ayında ekonomik aktivitenin en hızlı artış kaydettiği iki ülke; Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri oldu. Her iki ekonomide de büyüme önceki aya göre ivme kazandı. Türk imalat sanayi ihracat pazarının yaklaşık yüzde 3,5’ini oluşturan bu iki ülke, ihracat iklimindeki genel iyileşmeyi destekledi. Buna karşılık, imalatçıların en büyük ihracat pazarı olan Almanya’da talebin zayıfladığına yönelik işaretler devam etti. Ekonomik aktivitenin genişlemeyi sürdürmesine rağmen imalat üretimindeki düşüşle birlikte büyüme yaklaşık son altı yılın en düşük hızında gerçekleşti. Avrupa’nın diğer bölgelerinde de zayıflama kaydedildi. İngiltere’nin üretimi mart ayında değişim göstermezken, Fransa’da ekonomik aktivite son dört ayın üçünde düşüş sergiledi. Diğer ekonomilerde ise büyümenin yeniden toparlandığı yönünde işaretler oldu. İspanya ve Hollanda’da üretim artışı şubat ayına göre hızlandı.

ABD’de ekonomik aktivite hala güçlü, Çin’de artış var

ABD’de ekonomik aktivite önceki aya kıyasla yavaşlamakla birlikte güçlü hızda artmaya devam etti. Dünyanın ikinci en büyük ekonomisi olan Çin’deki aktivitenin martta Haziran 2018’den beri gözlenen en yüksek hızda artması bu ülkenin talebinde toparlanma işaretleri olduğunu gösterdi. Çin talebinde son dönemde gözlenen zayıflık Asya’daki çoğu bölgenin yavaşlamasında kısmen etkili olmuştu. Bu nedenle büyümenin yeniden canlanması küresel ticaret için olumlu bir işaret oldu. Öte yandan, Çin pazarı Türkiye imalat sektörü ihracatının yaklaşık yüzde 1’ini oluşturuyor. Diğer BRIC ekonomilerinin (Brezilya, Rusya, Hindistan) tümünde ekonomik aktivite büyüme kaydederken gelişen piyasalar 2019 ilk çeyreğinin sonunda genel olarak gelişmiş piyasalardan daha iyi performans gösterdi.

İSO Türkiye İhracat İklimi Endeksi hakkında değerlendirmede bulunan IHS Markit Direktör Yardımcısı Andrew Harker şunları söyledi: “2019 ilk çeyreğinin sonundaki gelişmeler, Türk imalatçılarının ihracat pazarlarının coğrafi açıdan çeşitli olmasının önemini ortaya koydu. Mart ayında Avrupa’dan gelen talepte zayıflık sürerken, bu boşluğu Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan’daki aktivitenin ivme kazanmasıyla birlikte Orta Doğu pazarları kapattı. Çin’deki talebin iyileştiğine yönelik belirtiler kalıcılaşmaya başlar ve küresel ticaretin canlanmasına yardımcı olursa, Türk ihracatçıları Orta Doğu’daki güçlü seyre ek olarak batı ekonomilerinden de daha olumlu bir talep tablosuyla karşılaşabilir.”

Yumurta kabuğundan kalsiyum

Evde kendinizin hazırlayabileceği yumurta kabuğu tozundaki kalsiyumun biyo-yararlılığının (yani dolaşım sistemimize geçip fayda sağlayan kısmının) gıda saflığında ve arındırılmış ticari kalsiyum karbonatla eş değer veya daha iyi olduğunu biliyor muydunuz?

Ambalajlı suda kim doğruyu söylüyor?

Ortada; bir yanda ambalajlı sulardaki ağır metallerle ilgili bu vahim sonuçları ortaya koyan araştırmacılar ile bu araştırmada tespit edilen oranları korkutucu olarak niteleyen bir oda başkanı; diğer yanda ise ortaya konan iddialara karşın “ben denetliyorum, oranlar da mevzuat sınırları içerisinde, sorun yok” diye kestirip atan bir bakanlık var. Burada ortaya bir çelişki çıkıyor. Araştırmacılara göre yüksek olan ağır metal değerleri, Oda Başkanına göre limitleri 8 kat aşan bu oranlar, nasıl oluyor da Bakanlık açıklamasında yer aldığı üzere mevzuat limitleri dahilinde oluyor?

Sahte fatura, fahiş kurbanlık fiyatları ve yeni Hal Yasası

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, nabza şerbet konuşmalarına devam ederken (Yeni Bakanlar için âdetten galiba!), Urfa'da, "kendinden önce yolsuzluk yapıldığını" söyleyiverdi.Her...

Geleceğin Gıdası Böcekler – 2

Daha fazla orman alanı yok edilmeden 2050'de öngörülen nüfusu beslememiz için beslenme alışkanlıklarımızı değiştirmemiz lazım. Ünlü bilim dergisi Nature'da yayınlanan bir araştırma gösteriyor ki eğer herkes vejetaryen olursa hiçbir sıkıntı çekilmeden bunun yapılması mümkün. Ancak, et-temelli beslenme alışkanlıklarımız değişmediği sürece durum iç acıcı gözükmüyor.

Gıda Sanayimiz, İnovasyon, “Turkish Food” ve 2023 Hedeflerimiz!

Türkiye’miz Avrupa’nın en büyük tarımsal ürünler üreticisi bir ülke. Avrupa, Avrasya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da yaşayan 1.6 milyar kişiye ve 24 trilyon dolarlık pazara açılan ana stratejik nokta. Dolayısıyla, gıda tarım üretim ve ihracatında yapacağı inovatif atılımlar, 2023 hedeflerinin gerçekleştirilmesin de ciddi katkılar yapacaktır.

E-Posta Aboneliği

Gelişmelerden haberdar olmak için Bizi Takip Edin.

TVHB’den Tarımda Milli Birlik Projesi açıklaması

Türk Veteriner Hekimler Birliği Merkez Konseyi (TVHB) Başkanı Ali Eroğlu: “Tarımda Milli Birlik Projesi adı altında sunulan bu yeni çalışmada öyle görülüyor ki ‘çiftçi örgütleri ve meslek örgütleri başta olmak üzere paydaşlara danışılmadan ve konu uzmanları üzerinde teknik analizler yapılmadan’ uygulanmaya konulmak istenmektedir.”

Gaytancıoğlu: Türk tarımını bitirecek proje

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tarım Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı ve Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu: “Tarımda Milli Birlik Projesi’nde, AKP'nin 17 yıllık tarım politikasının başarısız olduğu, tarımın iflas ettiğinin itirafı var.”

“Akla tarımın yabancılara mı satılacağı veya ipotek edileceği gibi kuşkuları getirmekte”

TZYMB Yönetim Kurulu Başkanı Fehmi Kiraz, Tarımda Milli Birlik Projesi’ne yönelik açıklamasında; kamuoyunda varlık fonu ile ilgili sık sık olumsuz yorumların yapıldığını, bu fonun içinde bulunan kitlerin bazılarının da aynı zamanda tarıma ortak olacak özel sektörün (holding) içinde olduğunun görüldüğünü, bu durumun akla, tarımın yabancılara mı satılacağı veya ipotek edileceği gibi kuşkuları getirdiğini dile getirdi.
4,788BeğenenlerBeğen
375TakipçilerTakip Et
485TakipçilerTakip Et
İstanbul
sağanak
6.7 ° C
8.9 °
5 °
75 %
0.5kmh
75 %
Cts
11 °
Paz
13 °
Pts
13 °
Sal
16 °
Çar
18 °