Merkez Bankası Ağustos ayı enflasyonuna ilişkin bilgileri paylaştı. Bankanın ağustos ayı Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti’ne göre, tüketici enflasyonundaki düşüşte işlenmemiş gıda fiyatlarındaki düzeltme belirleyici oldu.

TCMB, Ağustos ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu’nu yayımladı. Rapora göre, Ağustos ayında tüketici fiyatları yüzde 0,29 oranında azaldı, yıllık enflasyon ise 0,74 puan düşüşle yüzde 8,05 oldu. Ağustos ayı Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti’nde de ifade edildiği üzere tüketici enflasyonundaki düşüşte işlenmemiş gıda fiyatlarındaki düzeltme belirleyici oldu.

Bankanın Ağustos ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu’nda şu değerlendirmeye yer verildi:

“Ağustos ayında hizmet fiyatları yüzde 0,71 oranında artarken grup yıllık enflasyonu 0,46 puan azalarak yüzde 8,09 olmuştur. Bu dönemde yıllık enflasyon kira haricindeki tüm alt gruplarda düşmüştür.

Kira yıllık enflasyonu yüzde 8,92 ile son yedi yılın en yüksek seviyesine ulaşmıştır. Lokanta-otel grubunda yıllık enflasyon baz etkisinin yanı sıra gıda fiyatlarındaki düşüşle birlikte yüzde 8,63’e gerilemiştir.

Aylık gelişmeler incelendiğinde, diğer hizmetler grubundaki yüksek fiyat artışlarının özellikle emek yoğun hizmetler (bakım-onarım, ev hizmetleri vb.), eğitim (üniversite eğitimi) ve sağlık kalemlerinde gerçekleştiği görülmüştür. Ulaştırma hizmetleri fiyatlarının artış hızı ise Ağustos ayında yavaşlamıştır.

Temel mal grubu yıllık enflasyonu Ağustos ayında 0,15 puan azalarak yüzde 8,67 olmuştur. Bu dönemde yıllık enflasyon dayanıklı mal grubunda sınırlı bir oranda yükselirken diğer gruplarda azalış kaydetmiştir. Temmuz ayında Türk lirasında gözlenen değer kaybının yansımaları bu dönemde otomobil ve beyaz eşya fiyatlarında izlenmiştir. Diğer taraftan, beyaz eşya dışındaki elektrikli/elektriksiz alet ve mobilya fiyatları ise yatay seyretmiştir. Giyim fiyatları Ağustos ayında mevsimsel ortalamaların bir miktar üzerinde düşüş kaydetmiş giyim ve dayanıklı dışı temel mal grubu fiyatları ise ılımlı bir artış sergilemiştir.”

Enerji enflasyonu aylık düştü, yıllıkta arttı

“Enerji fiyatları Ağustos ayında yüzde 0,21 oranında azalmıştır. Bu düşüşün ana belirleyicisi yüzde 1,20 oranında düşen akaryakıt fiyatları olmuştur. Bu dönemde tüp gaz fiyatları da yüzde 0,45 oranında azalmıştır. Öte yandan, şebeke suyu fiyatlarında belirgin bir artış (yüzde 0,99) gözlenmiştir. Enerji grubu yıllık enflasyonu ise baz etkisiyle 0,57 puan artarak yüzde 2,97 olmuştur.”

Gıda enflasyonunda 21 puanlık azalış

“Gıda ve alkolsüz içecekler grubu yıllık enflasyonu 3,50 puan azalarak yüzde 6,19 olmuştur. Taze meyve ve sebze fiyatları, Ağustos ayında yüzde 11,54 oranında gerilerken bu grupta yıllık enflasyon yaklaşık 21 puanlık azalışla yüzde 11,97 olmuştur. Taze meyve sebze dışı gıda grubunda ise yıllık enflasyon yüzde 5,36’ya gerilemiştir.

İşlenmemiş gıda grubunda kırmızı et fiyatları son iki aydaki yüksek artışların ardından Ağustos ayında yüzde 0,74 ile daha sınırlı bir artış kaydetmiş, grup yıllık enflasyonundaki gerileme devam etmiştir.”

Şeker ve margarin fiyatlarında artış

“Böylelikle işlenmemiş gıda grubu yıllık enflasyonu yüzde 4,42’ye gerilemiştir. Diğer taraftan, işlenmiş gıda fiyatları Ağustos ayında yüzde 0,26 oranında artmış, grup yıllık enflasyonu ise yüzde 7,72’ye gerilemiştir. Bu gruptaki ılımlı seyre karşın, şeker ve margarin fiyatlarındaki artışlar (sırasıyla 3,04 ve 3,59) dikkat çekmiştir.

Tütün ürünlerinde, Temmuz ayının ortasında gerçekleşen yüksek fiyat artışının Ağustos ayına sarkan etkisiyle, fiyatlar yüzde 3,64 oranında yükselmiştir. Böylelikle, bu grupta yıllık enflasyon yüzde 23,55 ile 2010 yılından bu yana en yüksek seviyesine ulaşmış ve tütün ürünlerinin yıllık tüketici enflasyonuna katkısı 1,12 puana yükselmiştir.”

Yİ-ÜFE Ağustos’ta arttı

Yurt içi üretici fiyatları Ağustos ayında yüzde 0,08 oranında artarken yıllık enflasyon 0,93 puan azalarak yüzde 3,03 olmuştur. Bu dönemde yıllık enflasyon, imalat sanayisinde yüzde 4,29’a, petrol ve ana metal hariç imalat sanayisinde yüzde 4,97’ye düşmüştür.

Ana sanayi grupları itibarıyla, Ağustos ayında fiyatlar enerji (yüzde -2,49) ile mücevherat hariç dayanıklı tüketim malı gruplarında azalırken diğer gruplarda yükseliş göstermiştir. Sermaye malı fiyatlarındaki yükselişte motorlu kara taşıtları ve aksesuarları öne çıkmıştır. Sonuç olarak Ağustos ayında tüketici fiyatları üzerindeki üretici fiyatları kaynaklı baskılar nispeten zayıf seyretmiştir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın