12.7 C
Ankara
Cumartesi, Şubat 27, 2021

Zeytinoğlu: “AB’ye tam üyelik hedefi nihai hedef olmaya devam etmeli”

Okumalısınız!

İsviçreli Hero Group, Baby Gourmet’yi satın aldı

Türkiye’de Hero Baby markasının sahibi olan İsviçreli Hero Group, Kanadalı organik bebek maması ve atıştırmalık markası Baby Gourmet'yi satın aldığını duyurdu.

TÜRK-İŞ: Hayat pahalılığı enflasyon artışıyla dayanılmaz noktada…

TÜRK-İŞ’in Şubat 2021 Açlık ve Yoksulluk Sınırı araştırmasında; dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2.718,89 TL olarak belirlendi. Araştırmada, gıda harcamasının genel fiyat artışının üzerinde olmasının “yaşanan enflasyonu” daha da katlanmaz duruma getirdiği vurgulandı.

TÜİK’ten akıllarda soru işareti bırakan kırmızı et istatistikleri duyurusu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2020 yılı Kırmızı Et Üretim İstatistikleri bültenini yayınlamayı ileri bir tarihe ertelediğini duyurdu. TÜİK’ten yapılan açıklamada, istatistiklerin yayınlanacağı tarih de belirtilmedi.
Yaşam İçin Gıda
Gıda, yaşamdır! Yaşamınız söz konusu olduğunda efsaneleri bir kenara bırakın!

AB ile ilişkilerin karşılıklı fayda ekseninde olumlu bir rotaya sokulması gerektiğini belirten İKV Başkanı Zeytinoğlu, tam üyelik hedefinin de nihai hedef olmaya devam etmesi gerektiğini vurguladı.

İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Mevlut Çavuşoğlu’nun Brüksel ziyareti vesilesiyle Türkiye’nin AB sürecindeki son gelişmeleri yorumladı. Başkan Zeytinoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen ve AB büyükelçileri ile gerçekleştirdiği toplantılara dikkat çekti ve AB ile ilişkileri rayına oturtma ve hızlandırma çabalarının takdirle karşılanması gerektiğini söyledi. Başkan Zeytinoğlu, son yıllarda oldukça zorlu bir sürecin yaşandığı Türkiye-AB ilişkilerinin Türkiye açısından stratejik olduğu kadar ekonomik ve ticari açıdan da son derece önemli olduğunu belirtti. İlişkilerin karşılıklı fayda ekseninde olumlu bir rotaya sokulması gerektiğini belirten İKV Başkanı Zeytinoğlu, tam üyelik hedefinin de nihai hedef olmaya devam etmesi gerektiğini vurguladı.

Başkan Zeytinoğlu, AB’nin lider ülkesi Almanya’daki gelişmeleri de yorumladı ve Başbakan Merkel’in Partisi CDU’nun Başkanı olarak seçilen Armin Laschet’in Merkel’in ılımlı merkez çizgisini devam ettirecek bir siyasetçi olmasının olumlu bir gelişme olduğunu kaydetti.  Başkan Zeytinoğlu, bu hafta içinde gerçekleşen Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın Türkiye ziyaretinin karşılıklı diyaloğun gelişmesi için olumlu bir başlangıç olduğunu belirtti. Başkan Zeytinoğlu sözlerine şöyle devam etti:
​​​​​​​
“2021 AB ile ilişkiler açısından umutlu başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görüşmeleri ve AB’nin stratejik hedef olduğuna dair açıklamaları AB’nin tekrar bir öncelik olarak ön plana çıkmakta olduğunu gösteriyor. Doğu Akdeniz’de tansiyonu azaltmaya yönelik adımlar ve Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın ziyareti, diplomasinin bu sene AB ile ilişkilerde daha belirleyici olacağına işaret ediyor. Ben diyorum ki sadece 2021 değil, bundan sonraki her yıl AB yılı olsun. Son zamanlarda AB sürecinde önemli zemin kaybı yaşadık. Bunu geri kazanmak ve gümrük birliğinin güncellenmesi, vize serbestliği ve mülteci işbirliği başta olmak üzere ilişkilerdeki tıkanıklığı aşmak gerekiyor. Tabi bunlar tam üyeliğin yerini alacak süreçler olarak değil, tam üyeliğe giden süreci kolaylaştırıcı adımlar olarak düşünülmeli. Ekonomi yönetiminde atılan reform adımları, yargı ve demokratikleşme alanındaki siyasi reformlar hızlandırılarak Türkiye’nin AB yönelimi sürekli hale gelmeli. 2000’li yılların başında bunu yapmıştık. Yine yapabiliriz. Özellikle vize serbestliği sürecinde 72 kriterden kalan 6 kriterin yerine getirilmesi için çalışmalar hızlandırılmalı. Somut reform adımlarının atılması AB’nin Türkiye’ye yönelimini de olumlu yönde etkileyecektir. Almanya’da Başbakan Merkel’in partisi CDU’nun yeni Başkanı olarak seçilen Armin Laschet, Merkel çizgisini devam ettirecek ve partinin daha da sağa kaymasını önleyecek bir siyasetçi. Özellikle göçmenlere yakın ve ılımlı yaklaşımı ile dikkat çekiyor. Bu da Türkiye için bir şans. Almanya Türkiye’nin AB’deki en önemli partneri. Bu açıdan Almanya ile ilişkileri yakın tutarak, bunun AB sürecine de olumlu yansımaları olacağını dikkate alarak 2021’nin ve bundan sonraki her yılın AB yılı olmasını diliyoruz”.

Son Haberler

İsviçreli Hero Group, Baby Gourmet’yi satın aldı

Türkiye’de Hero Baby markasının sahibi olan İsviçreli Hero Group, Kanadalı organik bebek maması ve atıştırmalık markası Baby Gourmet'yi satın aldığını duyurdu.