Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Çetin

Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Çetin, 33 yıldır yürüttüğü başkanlık görevinden ayrıldığını açıkladı.

Temmuz ayında görevi bırakacağını açıklayan Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Çetin, Tariş 78 Nolu Edremit Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi Cevdet Ercan Toplantı Salonunda dün düzenlediği basın toplantısında görevi bıraktığını açıkladı. 33 yıllık başkanlığı döneminde ismi Tariş ile birlikte anılan Çetin, ayrılmaya 2,5 yıl önce karar verdiğini söyledi. Çetin; “67 yıllık birlik ömrünün yarısında görev yapan bir başkanın, plansız ayrılığının belirsizlik yaratmasından kaygılanırım. Bir geçiş süreci lazım. Arkadaşlarımın ve kooperatiflerimizin kalan süreyi değerlendirme şansı olsun istedim. Bir başka deyişle birliği yönetecek yeni kadroların teşkilinde düşünecek zamanları olsun istedim. Ayrılığımın tek nedeni bu” şeklinde konuştu.

“Batı emperyalizmi kendi dışındaki ülkelerde örgütlü tarım istemiyor”

Kooperatifçiliğin yaşam felsefesi olduğunu kaydeden Çetin, üretici ortakların kooperatiflerine ve örgütlü yapıya sahip çıkmalarını istedi. “Batı emperyalizmi kendi dışındaki ülkelerde örgütlü tarım istemiyor.” diyen Çetin şöyle konuştu: “İşin dramatik yanı bizler bu tuzağa düşüp büyük sermayenin karşısında durabilecek en önemli birleştirici gücümüzü kaydediyoruz. Ülkemizin üretimden gelen gücü birçok alanda yitirilirken, elde kalan kooperatif ve birliklerimize sahip çıkmalıyız. Ülke tarımının çiftçimizin kontrolünden çıkıp, emperyal güçlerin eline geçmesiyle ne fiyat kontrolü yapılabilir, ne pazar ekonomisi yönetebiliriz. Tarım satış kooperatifleri birliklerinden kaçı faal. En önemlisi kaç tanesi etkili pazar politikasını yürütebiliyor. Buna bakmak lazım. Ortaklarımız kooperatiflerine sahip çıktığı sürece piyasa belirleyici gücü katlanarak, artacak.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz