İngiltere ve Hollanda merkezli dünyanın en büyük gıda, bakım ve temizlik maddesi üreticilerinden Unilever, merkez ofisini Rotterdam’a taşıyor. Unilever CEO’su Paul Polman, şirket merkezinin Londra’dan Hollanda’nın Rotterdam kentine taşınması kararının, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılma sürecinden (Brexit) bağımsız olduğunu söylüyor.

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın haberine göre, Unilever yönetimi, bir yıldır devam eden görüşmelerin ardından daha önce Londra ve Rotterdam’dan yönetilen şirketin, Hollanda’daki tek merkezde idare edilmesini kararlaştırdı.

Unilever CEO’su Paul Polman, merkezin taşınması ve yeniden yapılanma kararının Brexit’le bağlantılı olmadığını söyledi.

En hızla büyüyen iki şirketin İngiltere’de kaldığını vurgulayan Polman, bunun uzun vadeli bir taahhüdün parçası olduğunu belirtti. Polman’a göre Unilever İngiltere’de 7 bin 300 kişiyi doğrudan istihdam edecek ve yıllık 1,3 milyar euro yatırım yapacak.

Ancak İngiliz analistler bu kararı, Brexit savunucuları için hassas bir darbe olarak değerlendirerek, “politik bir yangın çıkarabileceğini” savunuyorlar. Brexit yanlıları, iş dünyasını sakinleştirmeye çalışmıştı.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, karardan memnun. “Unilever harika bir şirket” diyen Rutte, yeni istihdam olanaklarının doğmasını iyi bir haber olarak değerlendirdi.

İşveren sendikası (VNO – NCW) ve Hollanda İşçi Sendikaları Konfederasyonu (FNV) da kararı coşkuyla karşıladı.

Ekonomik işlerden sorumlu Londra Belediye Başkan Yardımcısı Rajesh Agrawal’a göre ise, Unilever merkezinin taşınması, kent için bir kayıp ve hayal kırıklığı yaratan bir karar.

Haberin tamamı için: BBC Türkçe/Yusuf Özkan

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz