Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, çalışanlarına gönderdiği mektupta, bankalarla vardıkları mutabakatın ilk adımı olarak, 1 milyar dolar tutarındaki, arzu ettikleri krediyi, uzun vadeli ve istedikleri şartlarda aldıklarını ifade etti.

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, çalışanlarına yolladığı bir mektupla; birkaç gündür medyada yer alan “Holding’in 10 banka ile toplantı yaptığı ve bu toplantıda bankalardan, mevcut kredi borçlarının uzun vadeye yayılmasını sağlayacak bir kredi yapılandırması talep ettiği” iddialarına açıklık getirdi. Her yıl bankalarla yaptıkları yıllık olağan bilgilendirme toplantısını, 6 Şubat Salı günü gerçekleştirdiklerini ifade eden Murat Ülker, söz konusu toplantı öncesi ve sonrası bir takım mesaj gruplarında şirketleri ile ilgili mesnetsiz söylemlerin yer aldığını belirtti.

Çalışanların bu ifadelere itibar etmeyeceğine dair güveninin tam olduğunu vurgulayan Ülker, mektubunda şu mesajları verdi:

“1 milyar dolarlık krediyi istediğimiz şartlarda aldık”

“Bankalarla yaptığımız olağan toplantıda Yıldız Holding’in kesinleşmemiş 2017 finansal sonuçları ile 2018 projeksiyonları hakkında bilgilendirmede bulunduk. Bu toplantıda bankalar, işlerimizin vadesine uygun düşmeyen kredi vadelerindeki çelişkiyi ortadan kaldırmak ve grubun önümüzdeki dönemde de hızlı büyümesinin devamını sağlamak gayesiyle ayrı olan kredileri bir çatı altında toplayarak yeni bir sendikasyon kredisi vermeyi teklif ettiler. Dün itibarı ile toplantıda vardığımız mutabakatın ilk adımı olarak, 1 Milyar Dolar tutarındaki, arzu ettiğimiz krediyi, uzun vadeli ve istediğimiz şartlarda almış bulunuyoruz.

Türkiye’nin en büyük bankalarının, ülkemizin en büyük global şirketlerinden birine uzun vadeli sendikasyon kredisi verilmesi konusunda bir araya gelmeleri ve bu anlayışın yerleşmesi, bize Türk finans sektörünün gücünü göstermekle kalmıyor. Ayrıca, Türk Bankacılığı’nın ülke ekonomisindeki sorumluluk bilincinin, Türk iş insanlarının teşebbüs ruhuyla buluşmasına da işaret ediyor. Türk ekonomisinin istikrarına, globalleşen holdingimize ve en iyi örneklerinden olduğumuz Türk girişimciliğine güveni de gösteriyor. Halka açık şirketlerimizin mevcut borsa performanslarının genel endeksin üstünde seyretmesi de, dayanaksız söylemlerle algı operasyonu yürütenlerin gayretlerini boşa çıkarıyor.”

‘Ülker 10 banka ile kredi görüşmesi yapıyor’ iddiası

Konu ilk kez, Bloomberg News’un geçtiği Kerim Karakaya, Aslı Kandemir ve Ercan Ersoy imzasını taşıyan bir haberle kamuoyunun gündemine oturdu. “Godiva’nın sahibi kredileri yeniden düzenlemek için Türk bankalarıyla görüşüyor” başlığı ile yayınlana habere göre, Yıldız Holding, Yapı Kredi liderliğindeki 10 banka ile borçlarının yapılandırılması için görüştü, üç yıl geri ödemesiz olmak üzere tüm borçlarının faizleriyle birlikte vadesini uzatmak istedi.

Bunun üzerine Ülker Bisküvi, basında çıkan ‘Yıldız Holding Borç yapılandırması’ haberlerine ilişkin KAP’a açıklama yolladı. Açıklamada, “Şirketimizin kuvvetli bir mali yapısı olup borçluluk oranları uluslararası standartlara oranla düşük düzeydedir.” denildi.

6 milyar dolar kredi kullanıldı

Aydınlık gazetesinde yer alan Recep Erçin imzalı habere göre ise Yıldız Holding 29 Ocak 2018’de Türkiye’nin önde gelen on bankasına hitaben bir davet mektubu yolladı.

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Ülker ve Yıldız Holding Mali İşler Başkanı Mustafa Tercan imzalı davet mektubuna göre 6 Şubat 2018’de saat 10.00’da holding merkezinde yapılacak toplantıya katılacak isimlerin bir gün önceden Mustafa Tercan’a bildirilmesi bankalardan istendi. Mektupta söz konusu bankalardan 6 milyar dolar kredi kullanıldığı ifade edildi. Davet mektubunda bu kredilerin tamamına yakınının kısa vadeli olduğu ifade edilerek, sunulan teklifte tek tek her banka ile masaya oturmak yerine davet edilen bankalardan kendi aralarında belirleyecekleri bir adlandırma ile “konsorsiyum, sendikasyon, ortan finansman” şeklinde yeni bir kredilendirme talep edildi.

“Söz konusu şirketin halka açık durumunu göz önüne alarak şirket ve bankaların mahremiyetini de korumak adına mektupta yer alan teknik detayları paylaşmıyoruz.” ifadelerine yer verilen haberde, ancak mektupta yer alan bilgilere göre yaklaşık 7 milyar dolara ulaşan kredi yapılandırmasının, yılan hikayesine dönen OTAŞ’ın 4.75 milyar dolarlık yapılandırmasından da fazla olduğuna dikkat çekildi. Haberde, söz konusu tutarın şimdiden Türk bankacılık tarihinin en büyük kredi yapılandırması olmaya aday olduğu ve edinilen bilgilere göre Yıldız Holding’in yapılandırma talep ettiği kredi tutarında en büyük payların mektupta da ilk iki sırada yer alan Yapı Kredi ve Akbank’a ait olduğu kaydedildi.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER