Tavuk yumurtası üretimi 1,7 milyar adet olarak gerçekleşti

0
311
Ekim ayında Tavuk yumurtası üretimi 1,7 milyar adet olarak gerçekleşti

Tavuk yumurtası üretimi Ekim ayında bir önceki aya göre %3, bir önceki yılın aynı ayına göre %2,1 artışla 1,7 milyar adet olarak gerçekleşti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ekim ayı Kümes Hayvancılığı Üretimi istatistiklerini yayınladı. Buna göre, Tavuk yumurtası üretimi Ekim ayında bir önceki aya göre %3, bir önceki yılın aynı ayına göre %2,1 artışla 1,7 milyar adet olarak gerçekleşti.

Kesilen tavuk sayısı 104 milyon, kesilen hindi sayısı ise 579 bin adet oldu.

Tavuk eti üretim miktarı, Ekim 2019

Kesilen tavuk sayısı Ekim ayında bir önceki aya göre %0,5 azalırken, bir önceki yılın aynı ayına göre %3 arttı. Ekim ayında kesilen hindi sayısı ise bir önceki aya göre %2,5, bir önceki yılın aynı ayına göre %0,2 azaldı.

Tavuk eti üretimi 188 bin 557 ton, hindi eti üretimi ise 5 bin 926 ton olarak gerçekleşti.

Tavuk eti üretimi Ekim ayında bir önceki aya göre %0,1 azalırken, bir önceki yılın aynı ayına göre %3,6 arttı. Ekim ayında hindi eti üretimi ise bir önceki aya göre %5,2, bir önceki yılın aynı ayına göre %4,6 arttı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre tavuk eti üretimi bir önceki aya göre %1,5 azaldı. Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre ise tavuk eti üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre %3,8 arttı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın