Ağustos ayında yoğurt ve ayran üretiminde hem bir önceki aya göre hem de bir önceki yılın aynı dönemine göre düşüş görüldü.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ağustos ayı Süt ve Süt Ürünleri Üretimi verilerini açıkladı. Verilere göre, ticari süt işletmelerince Ağustos ayında 840 bin 578 ton inek sütü toplandı. Toplanan inek sütü miktarı Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %11,3 arttı.

Ağustos ayında ticari süt işletmeleri tarafından içme sütü üretimi 129 bin 241 ton olarak gerçekleşti ve bir önceki yılın aynı ayına göre %16,8 artış gösterdi. İnek peyniri üretimi 60 bin 749 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre %7,2 arttı. Koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri ise 2 bin 933 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre %17,5 arttı.

Yoğurt, ayran, krema ve yağsız süttozu üretiminde düşüş

Ağustos ayında yoğurt üretimi 107 bin 431 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre %7,7 azaldı. Yoğurt üretiminde bir önceki aya göre de düşüş görüldü. Üretimdeki düşüş %9’u aştı.

Ayran üretimi ise 66 bin 378 ton ile hem bir önceki yılın aynı ayına göre hem de bir önceki aya göre %6 oranında azalış gösterdi.

Ağustos ayında 4 bin 376 ton üretimi gerçekleşen yağsız süttozundaki azalış ise geçen yılın aynı dönemine göre %47,6’ya ulaştı.

Ağustos ayında ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü yağ oranı ortalama %3,3, protein oranı ise ortalama %3,1 olarak tespit edildi.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı Ağustos ayında bir önceki aya göre %1,5 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %13,3 arttı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın