Dünya Gazetesinden Ali Ekber Yıldırım’ın Türkiye’nin, üç yıl aradan sonra ABD’den süt ürünleri ithal edeceğini yazdığı haberine Tarım ve Orman Bakanlığından açıklama geldi. ABD’den yapılan süt ürünleri ithalatının hiç kesilmediğini açıklayan Bakanlık, bu ürünlerin ithalatındaki gümrük vergilerinin %140-%180 arasında değiştiğine vurgu yaptı.

Tarım ve Orman Bakanlığının konuya ilişkin yazılı açıklamasında, Ali Ekber Yıldırım’ın haberinde “Türkiye’nin 3 yıl aradan sonra Amerika’dan süt ürünleri ithal edeceği” iddiasıyla bazı değerlendirmelerde bulunulduğu, ancak ABD’den süt ürünleri ithalatının öteden beri yapılmakta olduğu kaydedildi. 2016 yılında ithalatın durmadığı ifade edilen açıklamada; “İnsan tüketimine yönelik süt ürünleri ithalatına ilişkin, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden de bu bilgiye ulaşılabildiği” belirtildi.

Açıklamada, ABD’den süt ürünleri ithalatına ilişkin şu bilgilere yer verildi:

“2016 yılına kadar ithal edilen süt ve süt ürünleri için düzenlenen Veteriner Sağlık Sertifikasındaki sağlık garantileri yeterli görülmeyerek, halk ve hayvan sağlığı yönüyle ilave garantiler içeren bir sertifika modeli üzerinde çalışmalar yapılmış ve ithal edilecek süt ürünleri için ilave garantiler sağlanmıştır. Daha önceki sağlık sertifikası, insan tüketimi amaçlı olsun ya da olmasın tüm süt/süt ürünleri ithalatı için tanzim edilmişken yeni düzenlenen sağlık sertifikası, sağlık gereklilikleri sıkılaştırılarak sadece insan tüketimi amacıyla süt ürünleri için oluşturulmuş olup ilave halk ve hayvan sağlığı garantilerinin sağlandığı bir sertifikadan ibarettir. Haberde bahsedildiği gibi ithalatın yeniden başlayacağı ifadesi gerçeği yansıtmamaktadır.”

Netice itibariyle Türkiye’nin ABD’den son 3 yıldır süt ürünleri ithalatının devam ettiği ve bu ürünlerin ithalatındaki gümrük vergilerinin %140-%180 aralığında olduğu vurgulanan açıklamada: “Sanki daha önce ithalat yapılmıyormuş da söz konusu sertifika düzenlemesinden sonra yapılacakmış algısı oluşturulması bahse konu haberde atıf yapılan ‘Türkiye ile Amerika ilişkilerinin en gergin dönemlerinden birisini yaşarken, karşılıklı ekonomik yaptırımlar uygulanırken bu ülkeden Türkiye’ye süt ürünleri ithalatının önü açıldı’ şeklindeki ifadelerin farklı bir maksatla kaleme alındığını göstermektedir.” değerlendirmesine yer verildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın