Süt ürünleri üretiminde ibre yukarı yönlü

Toplanan inek sütü miktarı Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %2,7 azalırken; aynı dönemde peynir, yoğurt ve ayran üretiminde artış görüldü.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ekim ayı Süt ve Süt Ürünleri Üretimi istatistiklerini yayınladı. Buna göre, ticari süt işletmelerince Ekim ayında 753 bin 569 ton inek sütü toplandı. Toplanan inek sütü miktarı Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %2,7 azaldı. Ekim ayında ticari süt işletmeleri tarafından içme sütü üretimi 127 bin 869 ton olarak gerçekleşti ve bir önceki yılın aynı ayına göre %6 azalış gösterdi.

Toplanan inek sütü miktarı Ekim 2019

İnek peyniri üretimi 57 bin 826 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre %4,7 arttı. Koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri ise 474 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre %67,2 azaldı.

Yoğurt üretimi 98 bin 305 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre %2 arttı. Ayran üretimi ise 67 bin 98 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre %7,6 artış gösterdi.

Ekim ayında ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü yağ oranı ortalama %3,5, protein oranı ise ortalama %3,2 olarak tespit edildi.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı Ekim ayında bir önceki aya göre %1,8 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %2,6 azaldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın