Sırbistan’dan 80 kalem tarım ve gıda ürünü ithal edilecek

Sırbistan’dan yıl sonuna kadar başta kırmızı et, ayçiçeği tohumu ve yağı ile buğday olmak üzere 59 kalem tarım ve gıda ürünü sıfır gümrükle, 21 kalem tarım ve gıda ürünü ise indirimli gümrük tarifesiyle ithal edilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla bugünkü Resmi Gazete’de yayınlanan 1143 sayılı “Sırbistan Cumhuriyeti Menşeli Bazı Tarım ve İşlenmiş Tarım Ürünleri İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar” yürürlüğe girdi.    

Karara göre, Sırbistan menşeli başta 5 bin ton büyükbaş hayvanların eti, 10 bin ton adi buğday, mahlut ve Kaplıca (kızıl) buğday, 15 bin ton ayçiçeği tohumu, 35 bin ton ayçiçeği yağı olmak üzere 59 kalem tarım ve gıda ürünü sıfır gümrükle ithal edilecek. Sıfır gümrük vergisi ile ithal edilebilecek ürünler arasında meyve ve sebze suyu (200 ton), kuş yemi (200 ton), kedi-köpek maması (500 ton) da bulunuyor.

Taze veya soğutulmuş domates, margarin, kakao içermeyen şeker mamulleri, bebek ve çocuk beslenmesinde kullanılan müstahzarlar, makarnalar ve benzer 21 kalem tarım ve gıda ürünü ise değişen oranlarda gümrük vergisi indirimiyle ithal edilecek. 30 Eylül’e kadar, bin 500 tona kadar taze veya soğutulmuş domates ithalatında “Diğer Ülkeler İçin Gümrük Vergisi” sütunundaki vergi oranının yüzde 30’u, 200 tona kadar olan biber (capsicum ve pimenta cinsi meyveler) ithalatında ise anılan oranın yüzde 50’si tatbik edilecek.

1 Haziran 2019’dan geçerli olmak üzere yayınlandığı tarihte yürürlüğe giren kararda pek çok ürün için tarife kontenjanı dönemi 1 Ocak – 31 Aralık 2019 olarak belirlendi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın