Üniversiteden antioksidan deposu keçiboynuzu çikolatası

Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü, çikolata bileşimine belirli oranda keçiboynuzu tozu ilave ederek, antioksidan kapasitesi yüksek çikolata üretimi gerçekleştirdi.

Ordu Üniversitesinden (ODÜ) yapılan açıklamada; Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sümeyye Şahin ve ekibi tarafından gerçekleştirilen bir çalışmada, keçiboynuzu tozunun çikolata bileşimine belirli oranda ilave edilmesi ile yüksek besin değeri içeren keçiboynuzunun tüketim alanının genişletildiği bildirildi.

Keçiboynuzunun kan şekerini düzenleyici, iltihap önleyici, yüksek tansiyonu düşürücü, belirli kanser tiplerini önleyici birçok faydası olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Sümeyye Şahin, keçiboynuzunun genellikle pekmez olarak kullanıldığını ve buruk tadı nedeniyle dar bir tüketici sınıfına hitap ettiğini belirtti. Şahin, gerçekleştirdikleri çalışma ile beslenme açısından önemli besin öğelerini içeren keçiboynuzunun çikolata ile birlikte tüketici portföyü genişletilerek özellikle çocukların severek tüketebileceği eğlenceli bir sunuma kavuşturulduğunu ifade etti.

ODÜ Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç ise “Çikolata gibi sık tüketilen ürünle ilgili çalışmalar yürüten Yrd. Doç. Dr. Sümeyye Şahin’e ve ekibine çalışmalarında başarılar diliyorum.” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın